پیام مهم پورخاقان به دادستان‌های سراسر کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح در همایش سراسری دادستان‌های نظامی سراسر کشور حضور حماسی مردم شریف و با بصیرت کشورمان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تبریک گفت.

حجت الاسلام پورخاقان افزود: علیرغم تمام تبلیغات مسموم دشمن در فضای مجازی که حضور مردم را کمرنگ کنند، اما مردم بصیر ایران با حضور هوشمندانه خود توطئه‌های دشمن را خنثی کردند.

وی با محکومیت جنایت غیر انسانی صهیونیست‌ها در به شهادت رساندن مردم غزه در صف‌های دریافت کمک‌های انسان دوستانه، گفت: ان‌شاالله با همت محور مقاومت و دعای خیر همه مسلمانان، ما شاهد شکست مفتضحانه رژیم سر تا پا جنایتکار صهیونیستی باشیم؛ هر چند که عملیات طوفان الاقصی بنا به فرمایشات حضرت آقا، شکست غیر قابل جبرانی را به آن‌ها تحمیل کرد.

خبر مرتبط
قدردانی شورای نگهبان از حضور مردم در انتخابات / متن کامل بیانیه

شورای نگهبان در بیانیه‌ای از حضور مردم در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد.

وی با اشاره به جایگاه بسیار بالای دادستان در نظام تقنینی کشور، گفت: حدود ۳۱۴ وظیفه در قوانین متعدد کشور برای دادستان‌ها در نظر گرفته شده است که از مقام تعقیب و نظارت بر عملکرد در دادسرا، تأیید قرارهای نهایی، امور حسبیه تا نظارت بر حسن عملکرد در دادگاه، اجرای احکام و اعتراض به احکام است.

وی ضمن تاکید بر اینکه دادستان‌ها در زمان تأیید قرارهای دادسرا در محتوای آن دقت و کیفرخواست را نیز صحیح تنظیم کنند، خاطر نشان کرد: دادستان‌ها در جریان برگزاری دادگاه نیز باید حضور فعالانه داشته باشند و با استدلال صحیح و قانونی از کیفرخواست صادره دفاع کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان همچنین نظارت بر بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها را از وظایف دیگر دادستان‌ها برشمرد.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح گفت: دادستان علاوه بر احقاق حقوق عامه بر تمامی فرایند دادرسی نظارت دارد و می‌تواند تقاضای اعمال ماده ۴۷۴ (اعاده دادرسی) و ۴۷۷ کند.

وی در توصیه‌هایی به دادستان‌های نظامی کشور، نظارت بر حسن انجام امور را وظیفه اساسی آنان عنوان کرد و گفت: نظارت بر عملکرد ضابطین بسیار مهم است و حضرت آقا در جمع مسئولان قضائی بر این نکته تأکید کردند که قاضی نبایستی مطیع محض ضابط باشد بلکه باید از نظرات کارشناسی ضابط استفاده کند.

خبر مرتبط
اعلام نتایج خبرگان رهبری و مجلس در استان قزوین

ستاد انتخاباتی استان قزونی نتایج ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سه حوزه انتخابیه استان قزوین اعلام کرد.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح تصریح کرد: در امر تحقیقات مقدماتی و نسبت به نظارت بر عملکرد ضابطان و آن وظیفه‌ای که قانونگذار برای دادستان‌ها قائل شده باید به خوبی اهتمام داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان خطاب به دادستان‌های نظامی سراسر کشور گفت: در فرایند دادگاه حضور داشته باشید و به آن‌ها کمک کنید، اما در کار آن‌ها دخالت نکنید، به آرای صادره دقت کنید و اگر ایرادی در رأی وجود داشت اعتراض کنید و چنانچه رأیی قطعی شده باشد اعاده دادرسی را مد نظر قرار دهید.

وی افزود: در جای خود از ارفاقات قانونی استفاده کنیم، اما اگر حکمی ضعیف صادر شده نیاییم از روز اول برای مجرم پابند الکترونیکی تجویز کنیم.

در این همایش دادستان‌های نظامی کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و رئیس دادسرای نظامی دزفول به بیان دیدگاه‌ها و مسائل حوزه کاری خود پرداختند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.