نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس در استان کردستان

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم اسفندماه همراه با کشور در استان کردستان برگزار شد.

خبر مرتبط
آخرین نتایج شمارش آرا از زبان سخنگوی ستاد انتخابات

سخنگوی ستاد انتخابات در سخنانی آخرین نتایج شمارش آرای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس و ششمین دوره خبرگان رهبری را اعلام کرد.

این دوره از رقابت‌ها از ساعت 8 صبح روز گذشته در 1296 شعب اخذ رای در سراسر استان کردستان برگزار و رقابت تا ساعت 24 شب گذشته میان 4 نامزد انتخاباتی ادامه داشت.

با پایان یافتن زمان‌ را‌ی‌گیری و شمارش آرای انتخابات مجلس شورای اسلامی که در شعب روستایی ساعت 22 شب گذشته و شهری تا بامداد امروز ادامه داشت، نتایج این دوره از انتخابات در  5 حوزه انتخابیه شهرستان‌های استان مشخص و تا دقایقی دیگر رسما اعلام می‌شود.

خبر مرتبط
نتایج ۵ حوزه انتخابیه استان اصفهان اعلام شد

نتایج شمارش آرا در ۵ حوزه انتخابیه استان اصفهان اعلام شد.

استان کردستان دارای ۵ حوزه انتخابیه و ۶ کرسی نمایندگی در خانه ملت است که شهرستان‌های «سنندج، دیواندره و کامیاران» دارای دو نماینده؛ «سقز و بانه»، «مریوان و سروآباد»، «قروه و دهگلان» و «بیجار» هر کدام یک نماینده دارند.

در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی بعد از تأیید صلاحیت‌ از حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران ۶۰ نفر معادل ۵۵.۵۵ درصد، در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۳۶ نفر معادل ۵۸.۰۴ درصد، در حوزه مریوان و سروآباد ۳۵ نفر معادل ۵۷.۳۶ درصد، در حوزه انتخابیه بیجار ۳۴ نفر معادل ۵۹.۶۴ درصد و در حوزه انتخابیه سقز و بانه ۱۹ نفر شامل ۵۴.۲۸ درصد به عنوان نامزدهای نهایی مورد تایید شورای نگهبان اعلام شدند.

اما با گذشت چند روز از اعلام تأیید صلاحیت‌ها، برخی از نامزدگان یا انصرف داده و تعدادی نیز با سایر نمایندگان ائتلاف کرده‌اند. بر اساس این گزارش؛ در مجموع ۱۳۲ کاندیدا در پنج حوزه انتخابیه در صحنه انتخابات کردستان باقی مانده است به طوری‌که از حوزه انتخابیه بیجار ۲۹ نامزد، سقز و بانه ۱۱ نفر، سنندج ۴۸ نفر، قروه و دهگلان ۲۴ و مریوان و سروآباد۲۱ نفر با هم به رقابت می‌پردازند. یعنی به ازای هر کرسی، ۲۲ نفر با هم رقابت می‌کنند.

کردستان با جمعیت یک میلیون و ۶۹۰ هزار نفری و ۱۰ شهرستان، در مجلس شورای اسلامی دارای ۶ کرسی از ۵ حوزه انتخابیه است و این استان در مجلس خبرگان رهبری نیز ۲ عضو دارد.

از این‌ تعداد جمعیت استانی، یک‌میلیون و ۲۸۱ هزار و ۵۶۹ نفر در استان واجد شرایط رای‌دادن بودند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.