پیش‌بینی مهم از میزان حقوق و دستمزد در سال 1403

میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال جدید همیشه یکی از دغدغه‌های قشر حقوق‌بگیر بوده، در این میان حقوق کارمندان دولت براساس قانون بودجه هر سال به اجرا در‌می‌آید، اما جمعیت زیادی از قشر فعال جامعه که طبق قانون کار حقوق می‌گیرند منتظر تصمیم شورای عالی کار در روزهای پایانی سال برای تعیین نرخ دستمزد هستند. 

 
دولت برای سال 1402 حقوق کارکنان خود را به صورت پلکانی 20 درصد افزایش داد و شورای عالی کار نیز نرخ حقوق و دستمزد را 27 درصد بالا برد تا این افزایش‌ها بخشی از فشار تورم بر این اقشار را کاهش دهد. 

اما برای سال آینده طبق لایحه بودجه 1403 قرار شد که حقوق کارمندان ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و حداقل حقوق به 10 میلیون تومان در تمام بخش‌های اجتماعی برسد و به همان نسبت سقف حقوق ۷ برابر شود و به ۷۰ میلیون تومان برسد که این حداکثر حقوقی است که یک فرد می‌تواند دریافت کند. 

براساس لایحه بودجه 1403، حقوق‌های کمتر از 12 میلیون تومان نیز از پرداخت مالیات معاف شدند.

در این میان برخی از مشاغل تا حدودی از قانون کار تبعیت می‌کنند و برخی دیگر دستمزد خود را براساس کارکرد خود دریافت می‌کنند.

سایت ایران‌تلنت هر سال با توجه به رقم افزایش حقوق برای سال آینده پیش‌بینی از روند افزایش حقوق ارائه می‌دهد، این سایت که یک مرجع تو حقوق و دستمزد محسوب می‌شود، براساس افزایش 20 درصدی احتمالی حقوق در سال آینده نیز میانگین حقوق‌های سال 1403 را پیش‌بینی کرده و طبق این پیش‌بینی برخی افراد بیش از میانگین و برخی دیگر کمتر از میانگین در سال آینده حقوق خواهد گرفت. 

در این پیش‌بینی حقوق‌های مورد نظر به صورت ناخالص بوده و میزان پاداش و دیگر مزایای دریافتی افراد در نظر گرفته نشده است. 

جزئیات بیشتر این گزارش را  در گزارش اکوایران با عنوان «پیش‌بینی حقوق مشاغل در سال ۱۴۰۳» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.