خبر مهم برای مادران دارای سه فرزند/ از این تسهیلات ویژه بهره مند شوید

 

 در ابتدای این نشست، محمد چکشیان، معاون اجتماعی و اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تمام توان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای حفظ جوانی جمعیت در چهارچوب قرارگاه جوانی جمعیت تجمیع شد. یکی از دستاوردهای آن قرارگاه همین بحث بیمه اجتماعی مادران غیرشاغل دارای سه فرزند در روستاها و جمعیت‌های عشایر کشور بود.

در ادامه، هادی بهداد، مدیرکل اداره رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: امروز تفاهمنامه‌ای میان ستاد ملی جمعیت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد خواهد شد که در کنار آن، طرح صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر برای کار بیمه بخشی از مادران روستایی و عشایر کشور در جهت تشویق به فرزندآوری ارائه می‌شود.

همچنین بیت‌الله برقراری، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه دغدغه رهبر انقلاب در زمینه کاهش فرزندآوری و پیری جمعیت جدی است، تصریح کرد: افزایش جمعیت و جوانی آن برای رشد و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور ضروری است و دولت سیزدهم طبق اسناد بالادستی از جمله برنامه ششم توسعه به عنوان تنها دولت مجری و حامی طرح جوانی جمعیت، در این راستا اهتمام داشته است.

خبر مرتبط
فوری/سود سهام عدالت در این تاریخ در حسابتان است/ واریزی ها چند درصد کاهش پیدا کرده است؟

وزیر اقتصاد از کاهش ٣٠ درصدی رقم سود سهام عدالت نسبت به پاییز امسال برای سهامداران خبر داد.

وی با بیان اینکه طبق آمار ما از سازمان ثبت احوال، حدود دو میلیون و ۲۶۵ هزار نفر، مشمول طرح مادران روستایی و عشایر بالای سه فرزند هستند، خاطرنشان کرد: احتمالا در مرحله اول، طبق ماده ۲۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، با محدوده مادران صاحب سه فرزند غیرشاغل پس از سال ۱۳۹۹ با جمعیت حدود ۵۰۰ هزار نفر تا سال آینده مشمول اجرای این طرح خواهند بود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: از امروز فراخوان ثبت‌نام مادرانی که فرزند سوم‌شان متولد سال ۱۴۰۰ و بعد از آن هستند، شروع می‌شود و بعدا در مراحل آتی این پوشش بیشتر خواهد شد.

در ادامه، محبی تبار، رئیس ستاد ملی جوانی جمعیت با تقدیر و تشکر از تلاش‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز داشت: اولویت ما در ماده ۲۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، پوشش بیمه‌ای کلیه مادرانی که به امر مقدس پرورش فرزندان می‌پردازند، بوده است.

وی افزود: تلاش دولت این است که ما بتوانیم دغدغه تمام مادران در حوزه معیشت و حمایت را باتوجه به مشکلات موجود رفع کنیم تا بتوانند با خاطر آسوده به پرورش فرزندان خود بپردازند و با تمهیدات و اعتبارات اخذ شده، این امر خطیر ممکن خواهد بود.

خبر مرتبط
فوری/حل مشکل اساسی بانک ها برای پرداخت وام /دولت ضامن زنان سرپرست خانوار شد

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از حل مشکل ضمانت زنان سرپرست خانوار در بانک‌ها با تصویب دولت خبر داد.

در پایان این نشست، سید صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح بیان کرد: طرح حمایت بیمه‌ای از مادران عشایر و روستا، مخصوص مادرانی است که سه فرزند و بیشتر دارند. در حوزه بیمه و تکافل اجتماعی در طی دو سال و نیم اخیر که دولت سیزدهم شروع به کار کرده، اقدامات قابل توجهی انجام شده است.

وی اضافه کرد: ایجاد توسعه در نهادهای حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از این اقدامات است. ما صف خدمات به مددجویان را در بین افراد تحت پوشش این دو نهاد را از بین برده و به صورت به روز، به این دو نهاد خدمات می‌دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال گذشته، ۴۰ درصد به مستمری مشمولان بهزیستی و کمیته امداد افزوده شد، یادآور شد: در دو سال گذشته، ۵۰۰ هزار نفر به افراد تحت پوشش این دو نهاد حمایتی افزوده شده است. افزایش یارانه‌ها و اجرای کالابرگ الکترونیکی یکی از این اقدامات است که به صورت گسترده اجرا شده است.

به گفته مرتضوی، تاکنون ۱۵ میلیون خانوار از ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش، از طرح کالابرگ الکترونیکی استقبال کرده و بخشی از نیازهای خود را تامین کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تاکنون از کالابرگ الکترونیکی خود استفاده کردند که یک تکلیف قانونی بوده است، عنوان کرد: در دولت قبلی باید ظرف شش ماه طرح بیمه زنان بالای سه فرزند روستایی و عشایر را در چهارچوب قانون جوانی جمعیت عملی می‌شد که این طرح قانونی روی زمین مانده بود. در دولت فعلی آیین نامه این طرح به تصویب دولت رسیده و امروز کار آن نهایی شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امروز دو میلیون و ۶۰۰ هزار زن عشایر و روستایی که مشمول طرح بوده‌اند، بالای سه فرزند دارند و از این طرح به مرور استفاده می‌کنند، گفت: در مرحله اول ظرفیت بیمه ۵۰۰ هزار نفر از آنان وجود دارد و در ادامه همه این بانوان، در چهارچوب حمایت از طرح جوانی جمعیت، از این بیمه بهره خواهند بود.

مرتضوی با تاکید بر اینکه رشد جمعیت و تامین نیروی انسانی یکی از مهمترین پایه‌های رشد و توسعه و پیشرفت هر کشور است، اظهار داشت: کشوری که فاقد عنصر جوانی جمعیت باشد، به مرور از درون تهی خواهد شد و دچار رکود و فقر می‌شود. کشورهایی در جهان که در زمانی کاهش جمعیت را تبلیغ می‌کردند، امروز برای افزایش جمعیت طرح حمایتی اجرا می‌کنند و ما نیز در تداوم همان تجربه جهانی و ضرورت‌های پیشرفت کشور از جوانی جمعیت حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: مادران دارای سه فرزند در روستا و عشایر که همسران آنها خود شاغل هستند نیز از طرح استفاده می‌کنند. ضمن اینکه دولت ۱۰۰ درصد کسورات بیمه‌ای این طرح را برعهده گرفته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.