روسیه ناتو را تهدید کرد/ هرگونه حمایت از اوکراین منجر به درگیری نظامی می شود

 

به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف این سخنان را روز سه‌شنبه در پاسخ به این پرسش بیان کرد که کرملین خطرات تشدید تنش و احتمال درگیری مستقیم بین ناتو را چگونه ارزیابی می‌کند.

سخنگوی کرملین در پاسخ گفت: در این مورد، ما باید نه در مورد احتمال، بلکه در مورد اجتناب‌ناپذیری درگیری با ناتو در صحبت کنیم.

پسکوف افزود: کشورهای عضو ناتو نیز باید پیامدهای چنین اقداماتی را ارزیابی کنند و از این موضوع آگاه باشند.

وی در ادامه خطاب به خبرنگاران گفت: این سوال را از مقامات این کشورها بپرسید که آیا این با منافع آنها و مهمتر از همه با منافع شهروندان کشورهایشان مطابقت دارد یا خیر.

خبر مرتبط
سفر ناگهانی زلنسکی به عربستان/اوکراین حامی جدید پیدا کرد؟ +عکس

رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار تصاویری در کانال تلگرام خود از سفر به عربستان سعودی و برنامه دیدار با «محمد بن سلمان» خبر داد.

 

سخنگوی کرملین در واکنش به سخنان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره امکان اعزام نیرو از کشورهای غربی عضو ناتو به اوکراین اظهار داشت: این نکته جدید است، هرچند دیگر بخش‌های سخنان وی قبلا به نوعی بیان شده است از جمله اینکه ما به خوبی از موضع آقای مکرون در مورد لزوم تحمیل شکست استراتژیک به روسیه آگاه هستیم.

وی گفت:  ما متوجه شدیم که موضوع اعزام پرسنل نظامی ناتو به اوکراین واقعاً در جلسات مقامات کشورهای عضو مورد بحث قرار گرفته است.

پسکوف در ادامه تصریح کرد:‌ با این وجود، تعدادی از کشورهای اروپایی ارزیابی دقیقی از خطر احتمالی در صورت اعزام نیرو به اوکراین و درگیر شدن در یک درگیری مستقیم دارند، از این رو، هیچ اتفاق نظری در مورد اعزام این نیروها به اوکراین وجود ندارد.

پیش از این، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پس از میزبانی نشستی که با حضور سران و مقام‌های بلندپایه ۲۰ کشور در پاریس برگزار شد، گفته بود: در حال حاضر ، اجماعی در میان متحدان اوکراین برای اعزام نیرو به میدان نبرد وجود ندارد اما «هیچ چیزی را نمی‌شود، رد کرد. ما هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهیم تا روسیه پیروز نشود.»

مکرون همچنین در دیداری با اولاف شولتس صدراعظم آلمان، آندری دودا رئیس جمهوری لهستان و رهبران کشورهای بالتیک (لتونی، لیتوانی و استونی) اظهار کرد: روسیه نباید در جنگ پیروز شود.

مکرون افزود: ما در ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که روسیه مستحکم‌تر شده است. همچنین می‌دانیم که روسیه برای حملات جدید، خصوصا برای شوکه کردن افکار عمومی اوکراین آماده می‌شود.

گزارش ارتش آمریکا

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه درباره گزارش منتشر شده توسط ارتش ایالات متحده آمریکا در مورد نیروهای مسلح روسیه و تاکتیک‌های آنها در صورت وقوع درگیری‌های گسترده اظهار نظری نکرد.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره گفت: این سؤال در حوزه کاری دولت روسیه نیست بلکه در حوزه متخصصان نظامی و نیروهای مسلح است.

این اظهارات پس از آن بیان شد که گزارشی با عنوان "آیا دشمن خود را می شناسید؟" در شبکه‌های اجتماعی ارتش آمریکا منتشر شد. این سند ۲۸۰ صفحه‌ای مباحثی با موضوعات تاکتیک‌های روسی برای استفاده در آموزش نظامی، آموزش حرفه‌ای و توسعه رهبری را توضیح می‌دهد و به دنبال درک چگونگی عملکرد نیروهای زمینی روسیه در عملیات‌های تاکتیکی گسترده است.

ادامه حواشی مرگ ناوالنی

سخنگوی کرملین همچنین در پاسخ به پرسش دیگری گفت که از گفت‌وگوهایی که اخیرا ادعا شده میان الکسی ناوالنی با وادیم کراسیکوف روسی محکوم در آلمان وجود داشته است، اطلاعاتی در اختیار ندارد.

پسکوف همچنین از صحبت در مورد مشارکت تاجر رومن آبراموویچ در چنین مذاکراتی خودداری کرد.

سخنگوی کرملین توضیح داد: این سوال در حوزه کاری ما (دفتر رئیس‌جمهوری روسیه) نیست و به خبرنگار توصیه کرد با نمایندگان آبراموویچ تماس بگیرد.

دسامبر ۲۰۲۳ (آذر- دی ۱۴۰۲)، دادگاه عالی برلین وادیم کراسیکوف را به خاطر قتل یک شهروند گرجستانی چچنی‌الاصل در سال ۲۰۱۹ با شلیک گلوله در یک پارک پایتخت آلمان  به حبس ابد محکوم کرد. به نوشته تاس، طرف روسی بارها دخالت خود در این حادثه را رد کرده است.

خبرگزاری ریانووستی روز جمعه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۲ به نقل از منابع قضایی این کشور اعلام کرد: الکسی ناوالنی (منتقد سرشناس حکومت روسیه) که در حال طی دوران محکومیت خود در زندانی در منطقه یامالو-نِنِتس روسیه بود، بعد از یک پیاده‌روی احساس ناخوشایندی کرد و بی‌درنگ هوشیاری خود را از دست داد و تلاش پزشکان برای احیای وی نتیجه بخش نبود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.