هما؛ نماد سعادت ایران کشته شد؟+ فیلم

به گزارش اقتصادنیوز، هما؛ پرنده‌ای که در بین ایرانیان به پیام‌آور سعادت و نیک بختی معروف است، این روزها به واسطه انتشار یک فیلم در فضای مجازی، نامش حسابی بر سر زبان‌ها افتاده است.

فیلمی که چندی پیش از این پرنده منتشر شد، او را در حالیکه مشغول تغذیه در ارتفاعات طالقان بود، نشان می داد. اما جالب اینجاست که روز گذشته خبری در خبرگزاری ایلنا، درباره شکار این پرنده توسط شکارچیان با انتشار یک تصویر، به شدت وایرال شد.

خبری که البته با واکنش هایی هم همراه شد و پایگاه خبری جماران هم با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود، تاکید کرد که عکس منتشر شده درباره هما مربوط به دو سال پیش است و در تصویر محیط بانانی حضور دارند که پرنده هما را در زنجان از چنگال شکارچیان نجات دادند. در واقع به نظر می رسد که به دلیل وایرال شدن اخبار هما در روزهای اخیر، اخباری از این دست از فضای مجازی سر در آورده‌اند.

خبر مرتبط
ورود پرنده به این استان کشور ممنوع شد+ جزییات

ورود هرگونه پرنده بدون مجوزهای قانونی از سوی محیط زیست و دامپزشکی به استان کردستان ممنوع شد.

هما، مرغ استخوان‌ خوار یا کرکس ریش‌ دار (Gypaetus barbatus) گونه‌ ای پرنده شکاری بزرگ‌ جثه از تیره بازان و راسته بازسانان است که در ایران جنبه افسانه‌ ای دارد و حتی در بناهای باقی مانده از دوره هخامنشی نیز سر این برنده وجود دارد.

این پرنده در کوه‌ های مرتفع آفریقا، جنوب اروپا و آسیا از جمله مناطقی از ایران همچون منطقه حفاظت‌ شده گنو زندگی می‌کند.

هما در تمام طول سال یک جا می‌ ماند و هر فصل فقط یک یا دو تخم می‌گذارد.

این پرنده مانند دیگر کرکس‌ ها عمدتاً لاشه‌ خوار است اما عمده غذای آن را مغز استخوان تشکیل می‌ دهد. هما استخوان‌های بزرگ را از ارتفاع زیاد به روی سنگ‌ ها پرتاب می‌کند تا به قطعات کوچک‌ تر شکسته شود. گاهی هم از لاک‌پشت‌ های کوچک زنده به همین روش تغذیه می‌ کند. این پرنده تنها گونه کرکس است که رژیم غذایی آن تقریباً منحصراً (۷۰ تا ۹۰ درصد) استخوان است.

هما را می‌ توان در ارتفاعات و مناطق کوهستانی یافت. این جانور در ارتفاعی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زیست می‌ کند و بیشتر اعضای این گونه در ارتفاعی بیش از ۲۰۰۰ متر سکونت می‌ کنند.

هما اغلب در مناطق متروک و صخره‌ ای یا دره‌ های مشرف به مراتع، جایی که چرندگان و شکارگران آن‌ ها زیست می‌کنند را کنام خود می‌ کند. زیست در چنین مناطقی امکان دسترسی بالقوه این پرنده به اجساد جانوران شکار شده و مردار را فراهم می‌ کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.