سخنگوی وزارت خارجه روسیه: زلنسکی یک دروغگو است!

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرد که «ولودیمیر زلنسکی»، رییس جمهور اوکراین درباره تلفات نظامی اوکراین دروغ می گوید!

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در واکنش به ادعای ولادیمیر زلنسکی در مورد تلفات ۳۱ هزار نفری نیروهای مسلح اوکراین گفت، هر شهروند اوکراینی می داند که او دروغ می گوید.

امروز نیز، رییس‌جمهور اوکراین مدعی شد که این کشور از سلاح های غرب جز در میدان نبرد استفاده نمی کند. «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین روز یکشنبه مدعی شد که اوکراین از تسلیحات غرب فقط برای حمله به سرزمینی که متعلق به خود می‌داند استفاده خواهد کرد.

رییس جمهور اوکراین این را هم به ادعاهایش افزود که اوکراین در موارد دیگر حق استفاده از این سلاح ها را ندارد و هرگز نخواهد داشت.

این ادعا در حالی مطرح شد که در پایان دسامبر، اوکراین با یک موشک های ساخت چک، بلگورود را مورد حمله قرار داد. در این حمله ۲۱ نفر از جمله شماری کودک کشته و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شدند. همچنین در ۲۴ ژانویه، نیروهای مسلح اوکراین یک هواپیمای ترابری نظامی ایل -۷۶ روسیه را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کردند که در آن ۶۵ اسیر اوکراینی برای مبادله منتقل می شدند.

از سوی دیگر، وب‌سایت شبکه محلی Strana به نقل از ارتش اوکراین گزارش داد سربازان اوکراینی شهرک لاستوچکینو، در چند کیلومتری غرب شهر راهبردی آودیوکا را که اخیراً توسط نیروهای روسی تصرف شده بود، رها کردند.

این وب‌سایت به نقل از یک داوطلب اوکراینی که همراه با گردان نئونازی «عیدار» علیه ارتش روسیه می‌جنگد اعلام کرد که یگان‌های ارتش اوکراین برای «جلوگیری از مسدود شدن مسیرهای لجستیکی خود» و «نجات پرسنل» مجبور به عقب‌نشینی از منطقه شدند.

هم‌زمان چند کانال تلگرامی روسیه مدعی شدند که نیروهای روسیه وارد لاستوچکینو شده اند و تصاویر تایید نشده و فیلمی از سربازان در حال اهتزاز پرچم روسیه در وسط شهرک ویران شده منتشر کردند.

تاکنون نه وزارت دفاع روسیه و نه اوکراین این گزارش ها را تایید نکرده اند. با این حال، مقامات در مسکو روز شنبه اعلام کردند که ارتش روسیه «به تصرف مواضع سودمندتر …» در بخش آودیوکا ادامه داد و در عین حال ضد حملات اوکراین را دفع کرد.

مسکو آخر هفته گذشته تصرف شهر راهبردی آودیوکا را اعلام کرد که از سال ۲۰۱۴ به عنوان خط مقدم جنگ تبدیل شده ابود. ارتش روسیه مدعی شد که عقب نشینی اوکراین از این منطقه با خسارت و تلفات سنگین همراه بود. ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین تصمیم به عقب‌نشینی از این شهر را «کاملاً منطقی» خواند و تاکید کرد که لازم است از تلفات سنگین‌تر جلوگیری شود.

از طرف دیگر، الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس، گفت که با کمک‌های مالی و نظامی غرب به اوکراین نفس‌های حیات این کشور به شماره افتاده است و ارتش اوکراین به خوبی از این موضوع آگاه است.

وی در ادامه گفت که اگر غرب به همین روشی که در حال حاضر به اوکراین کمک می‌کند ادامه دهد، این کشور زیاد دوام نخواهد آورد.

لوکاشنکو در ادامه گفت: «من مطمئن هستم که ارتش اوکراین این موضوع را به خوبی درک می‌کند و ا. شرایط میدان آگاه است.»

رییس جمهور بلاروس معتقد است که روسیه به سمت راه حل مسالمت آمیز برای وضعیت اوکراین حرکت کرده است و خود اوکراین دلایل زیادی برای موافقت با مذاکرات دارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.