عقب نشینی دوباره سربازان اوکراین از مرز مقاومت/  آودیوکا در محاصره روسیه

 بر اساس گزارش‌ها، نیروهای اوکراینی شهرک لاستوچکینو در غرب آودیوکا را برای فرار از جلوگیری از محاصره شدن توسط نیروهای روسی تخلیه کرده‌اند.

رسانه های اوکراینی اعلام کردند: نیروهای اوکراینی از عقب نشینی از لاستوچکینو در غرب آودیوکا خبر می دهند. این منطقه و مسیرهای تدارکاتی نیروهای مسلح اوکراین در معرض تهدید بود، بنابراین تصمیم به عقب نشینی گرفته شد.

در اوایل روز شنبه، خبرنگاران نظامی روسیه گزارش دادند که لاستوچکینو به تصرف یگان‌های ارتش روسیه درآمده است.

این درحالی بود که ستاد کل ارتش اوکراین ادعا کرده بود که حملات در مناطق لاستوچکینو و سورنی دفع شده است.

به گزارش ایرنا, ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از عقب‌نشینی نیروهای اوکراین از شهر آودیوکا و تصرف آن بدست نیروهای نظامی کشورش، این اقدام را یک پیروزی بزرگ خواند.

پوتین پس از آنکه فرمانده کل ستاد نیروهای مسلح اوکراین روز شنبه تائید کرد که نیروهایش پس از ماه‌ها نبرد شدید از شهر آودیوکا عقب نشینی کردند، تصرف این شهر را «یک پیروزی مهم» ارزیابی کرد.

هرچند وزارت دفاع روسیه در همین زمینه اعلام کرده است که واحدهای اوکراینی هنوز در کارخانه کُک این شهر مستقر هستند، اما پیشروی روسیه در جبهه شرقی و تصرف آودیوکا بزرگترین دستاورد مسکو در نوع خود از زمان تسلط بر شهر باخموت در ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۲) سال گذشته بشمار می‌رود.

این امر به ویژه در آستانه ۲ سالگی آغاز این جنگ و در بحبوحه کمبود شدید مهمات اوکراین به دلیل توقف کمک‌های نظامی آمریکا مورد توجه قرار گرفته است. ضمن آنکه نشانه‌ای آشکار از ورق خوردن شرایط به نفع روسیه پس از شکست ضدحملات اوکراین در تابستان گذشته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.