خبر خوش برای تهرانی‌ها / برف و باران در راه پایتخت

صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور گفت: از امشب تا دوشنبه ۷ اسفند شاهد بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و کولاک برف خواهیم بود.

به گفته وی، این شرایط امشب استان‌های گیلان، غرب مازندران، نیمه شمالی فارس، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خراسان رضوی و شمال ایلام را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه  فردا یکشنبه فعالیت سامانه بارشی گسترده‌تر می‌شود گفت: استان‌های قم، تهران، البرز، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، اصفهان، نیمه شرقی لرستان، شمال و شرق خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و بوشهر شاهد این بارش ها خواهند بود.

او می گوید: برای دوشنبه این شرایط در استان‌های قم، البرز، تهران، غرب مازندران، گیلان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان رخ خواهد داد. مهم‌ترین اثرات مخاطره‌آمیز سامانه شامل «اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر و خسارت به سازه‌های موقت است.

 وی به پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برفگیر و مجهز بودن خودروها توصیه کرده است و گفت:   وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و استحکام سازه‌های موقت توصیه کرد.

او گفت: دستگاه‌های اجرایی و امدادی آمادگی لازم برای شرایط پیشِ‌رو را داشته باشند، همچنین پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی و استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه موکب‌های برپاشده از دیگر توصیه‌ها برای کاهش پیامدهای مخاطره‌آمیز سامانه پیشِ‌رو است.

وی در خصوص وضعیت هواشناسی در استان تهران هم گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور استان تهران هم از فردا شاهد بارش برف باران ،کولاک و کاهش دما خواهد بود. بنابراین توصیه می شود تهرانی ها فردا از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.