اتحادیه اروپا و ایتالیا سفرای روسیه را فراخواندند

میشائیل زیبرت، مدیرکل اداره شرق اروپا، روسیه و آسیای مرکزی در سرویس دیپلماتیک اروپا در دیدار با سفیر روسیه «خشم» این اتحادیه را نسبت به درگذشت ناوالنی اعلام کرد و خواستار «تحقیقات مستقل و شفاف بین‌المللی» در این باره شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، وی افزود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و مقام‌های دیگر روسیه مسئول نهایی درگذشت ناوالنی هستند.

زیبرت همچنین خواستار بازگرداندن جنازه ناوالنی به خانواده‌اش شد.

خبر مرتبط
توافق مهم نفتی و هسته‌ای مسکو و کاراکاس

وزیر امور خارجه روسیه در سفر به ونزوئلا گفت مسکو و کاراکاس برای گسترش همکاری‌ها در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و تولید نفت توافق کردند

در همین حال، یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که ایتالیا هم سفیر روسیه در رم را در پی درگذشت ناوالنی احضار کرد.

پیش از این برخی کشورهای اروپایی از جمله، انگلیس، سوئد، فنلاند، نروژ، بلژیک، فرانسه، آلمان و لهستان سفرای روسیه در پایتخت‌های خود را احضار کرده بودند.

خبرگزاری ریانووستی روز جمعه به نقل از منابع قضایی روسیه اعلام کرد: ناوالنی که در حال گذراندن دوران محکومیت در زندانی در منطقه یامالو-نِنِتس روسیه بود، روز جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ بعد از یک پیاده‌روی احساس ناخوشایندی کرد و بی‌درنگ هوشیاری خود را از دست داد.

بنا بر این گزارش، کارکنان پزشکی زندان برای احیای وی وارد عمل شدند و یک تیم فوریت های پزشکی فراخوانده شد؛ آنها سعی کردند ناوالنی را احیا کنند، اما موفق نشدند.

ناوالنی منتقد سرشناس حکومت روسیه که به‌دلیل محکومیت‌های قبلی زندانی بود، ۱۳ مرداد در پایان یک محاکمه دیگر به ۱۹ سال زندان محکوم شد.

ناوالنی ۴۷ ساله که در دهه اخیر سرسخت‌ترین منتقد پوتین معرفی می‌شد، در دادگاه‌های قبلی به جرم «کلاهبرداری و سرپیچی از احکام قضایی» در مجموع به ۱۱ سال و ۶ ماه زندان محکوم و سازمان او به عنوان «سازمان افراطی» غیرقانونی اعلام شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.