اکوادور پشت اوکراین را خالی کرد

گابریلا سامرفیلد، وزیر خارجه اکوادور اعلام کرد که این کشور به دلیل پایبندی به راه‌حل صلح‌آمیز پایان دادن به درگیری‌ها، از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کرده و از این کشور در جنگ علیه روسیه حمایت نمی‌کند.

تارنمای خبری تاس گزارش داد، پیش‌تر دنیل نوبوآ رئیس جمهور اکوادور اعلام کرده بود که قصد دارد تجهیزات نظامی متعلق به دوران شوروی خود را در ازای دریافت تجهیزات جدیدی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار از ایالات متحده، به اوکراین بدهد.

خبر مرتبط
چین مدعی دستیابی به یک فناوری پیشرفته شد/ هر جنگنده‌ای رادار گریز می‌شود

دانشمندان چینی مدعی شدند که به یک فناوری نسل جدید دست یافته‌اند که می‌تواند هر جنگنده‌ای را رادار گریز کند.

به گفته مقامات واشنگتن قرار بود تسلیحات دوران شورای اکوادور برای حمایت از اوکراین به این کشور ارسال شود اما مقامات اکوادور در ادامه با ارسال این تسلیحات به کی‌یف مخالفت کردند و وزیر خارجه اکوادور اعلام کرد که این کشور به دلیل پایبندی به راه‌حل صلح‌آمیز پایان دادن به درگیری‌ها، از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کرده و از این کشور در جنگ علیه روسیه حمایت نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.