چین مدعی دستیابی به یک فناوری پیشرفته شد/ هر جنگنده‌ای رادار گریز می‌شود

تان چانگ و همکارانش در مرکز فناوری پلاسمای موسسه پیشرانه هوافضای شی‌آن که زیر نظر شرکت علوم و فناوری هوافضای چین فعالیت می‌کند، مدعی شدند که یک دستگاه «رادارگریز پلاسما» ساخته‌اند که می تواند تقریبا هر جنگنده‌ای را از صفحه رادار ناپدید کند.

این فناوری نوین که بر خلاف فناوری قدیمی خود که ابری از پلاسما را روی هواپیما تولید می‌کرد، می‌تواند بخش حساس جنگنده از جمله گنبد رادار، کابین خلبان یا سایر نقاطی که بیشتر مستعد شناسایی رادار دشمن هستند، را مخفی نگه‌دارد.

خبر مرتبط
آمریکا خشم چین را برانگیخت

روز یکشنبه در جلسه‌ای در وین بین «آلخاندرو مایورکاس» وزیر امنیت داخلی آمریکا و «وانگ شیاهونگ» وزیر امنیت عمومی چین، پکن از واشنگتن خواست به آزار و اذیت و کنترل دانشجویان چینی بدون دلیل آشکار دست بردارد.

بر اساس همین گزارش، این دستگاه با یک پرتوی الکترونی روشن می‌شود تا اپراتورهای رادار را فریب دهد.

دانشمندان چینی در این رابطه، اظهار داشتند: دستگاه رادارگریز پلاسمای نسل جدید از ساختاری کاملا ساده، قابل تنظیم، توان گسترده و چگالی پلاسما، برخوردار است.

تان و همکارانش گفتند:‌ این راه حل فنی جدید به زودی می تواند بر روی هر جنگنده ای نصب شود تا توانایی‌های نظامی‌های چین افزایش پیدا کند.

این نشریه هنگ‌کنگی با بیان اینکه پلاسما از ذرات باردار الکتریکی تشکیل شده و به روشی منحصر به فرد با امواج الکترو مغناطیسی فعالیت می‌کند، نوشت: هنگامی که امواج رادار با پلاسما برخورد می‌کنند، موجب کاهش انرژی و قدرت امواج می شوند.

بر اساس این گزارش، حتی یک جت جنگنده معمولی می تواند با این دستگاه خود را از دید رادار مخفی نگه دارد و بازی را در نبردهای هوایی تغییر دهد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.