محمود عباس: ما از گذشته مسئول نوار غزه بودیم و هستیم و خواهیم بود

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد تشکیلات خودگردان مسئول غزه بوده و آماده انجام وظیفه خود به محض توقف جنگ است.

عباس در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» با اشاره به اینکه «حمله طوفان الاقصی برای همه غافلگیر کننده بود و هیچ کسی انتظار آن را نداشت»، بر عزم تشکیلات خودگردان فلسطین برای همکاری با تمامی طرف‌های عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی جهت ممانعت از بروز اشغالگری جدیدی برای ملت فلسطین تاکید کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه این مصاحبه با اشاره به بیانیه عربستان که بر اولویت به رسمیت شناختن کشور فلسطین بر هرگونه صلح فراگیر و عادی‌سازی به ویژه در شرایط حساس و خطرناک فعلی منطقه و جهان تاکید داشت، موضعگیری‌های عربستان درباره مساله فلسطین را «تاریخی، شرافتمندانه، معتبر و استوار» توصیف کرد.

خبر مرتبط
روایت آمریکایی ها از توافق کلیات آتش بس میان تل‌آویو و حماس

بر اساس گزارش مقامات مطلع، مذاکرات میان تل‌آویو و حماس به منظورآتش‌بس و آزادی اسیران در غزه پیشرفت قابل توجهی داشته است.

او تاکید کرد: «دولت آمریکا فشار واقعی و جدی را بر کابینه اسرائیل اعمال نمی‌کند تا روند راه‌حل سیاسی را که به تشکیل کشور مستقل فلسطین منجر شود، تقویت کند».

عباس در ادامه گفت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مانعی در برابر اقدامات بین‌المللی کنونی برای متوقف کردن جنگ و حرکت در مسیری سیاسی مبتنی بر قوانین بین‌المللی تبدیل شده و صحبت‌های او در مخالفت با راه‌حل ۲دولتی و نیز تاکید او بر جنگ علیه غزه نشانه آشکاری از مخالفت علنی‌اش با روند صلح و برقراری امنیت و ثبات بوده و نشان می‌دهد که او تنها به اشغالگری، شهرک‌سازی و زبان زور باور دارد.

رئیس تشکیلات خودگردان با تاکید بر اینکه موضوع تشکیل کابینه جدید یک مساله داخلی فلسطین است، گفت: «ما در راه حفظ استقلال رای فلسطین هزینه‌های سنگینی دادیم و هرگز به کسی اجازه دخالت در آن و یا تلاش برای کنترل یافتن بر آن را نخواهیم داد».

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.