روسیه، آمریکا و غرب را تهدید کرد/ اقدام متقابل می‌کنیم اگر..

روسیه به غرب هشدار داده که اگر آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا صدها میلیارد دلار دارایی‌های مسکو را توقیف کنند، روسیه نیز دست به اقدامی به شدت سختگیرانه خواهد زد.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیروهایش را در ۲۰۲۲ به اوکراین اعزام کرد، آمریکا و متحدانش نقل و انتقالات مالی بانک مرکزی روسیه و وزارت دارایی این کشور را ممنوع و ۳۰۰ میلیارد دلار دارایی‌های این کشور را در کشورهای غربی مسدود کردند.

خبر مرتبط
اتحادیه اروپا اولین گام را برداشت/ مصادره اموال روسیه به نفع اوکراین

پیشتر مسکو اعلام کرده بود اگر تصمیمی برای سرقت وجوه روسیه گرفته شود، دقیقا به همان میزان از حساب کشورهای غربی به بودجه روسیه واریز می‌شود.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه اتحادیه اروپا قانون جدیدی را برای کنار گذاشتن سودهای حاصل از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی روسیه تصویب و اعلام کرد، این نخستین گام ملموس به سمت هدف اتحادیه اروپا برای استفاده از این پول برای تامین مالی بازسازی اوکراین است.

در این میان، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: این دزدی و سرقت است. این اقدامی نامتناسب است که وقتی چیزی برای شما نیست، از آن بهره برداری کنید.

وی افزود، واکنش مسکو در صورت ضبط و توقیف دارایی‌های روسیه در کشورهای غربی بسیار شدید و سخت خواهد بود.

خبر مرتبط
آمریکا پیشنهاد آتش بس پوتین را رد کرد

یک منبع ارشد روسی که از گفتگوها در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ مطلع است به رویترز گفت: تماس با آمریکایی‌ها به نتیجه نرسید.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت: با توجه به اینکه کشور ما این موضوع را دزدی دانسته است، نگرش ما همان مجازات برای سارقان خواهد بود نه به عنوان یک اقدام سیاسی.

روسیه همچنین اعلام کرده که اگر دارایی‌هایش توقیف شوند، دارایی‌های آمریکا، کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را توقیف و مصادره می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.