آمریکا پیشنهاد آتش بس پوتین را رد کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع روسی مدعی شد که به دنبال تماس میان واسطه‌ها بین مسکو و واشنگتن، آمریکا پیشنهاد آتش بس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اوکراین را رد کرده است.

رویترز به نقل از منابع روسی افزود که پوتین در سال 2023 به صورت علنی و خصوصی از طریق واسطه‌ها، از جمله از طریق شرکای عرب مسکو در خاورمیانه و دیگران، سیگنال‌هایی را به واشنگتن ارسال کرد که نشان می‌دهد آماده بررسی آتش‌بس در اوکراین است. 

خبر مرتبط
اتحادیه اروپا اولین گام را برداشت/ مصادره اموال روسیه به نفع اوکراین

پیشتر مسکو اعلام کرده بود اگر تصمیمی برای سرقت وجوه روسیه گرفته شود، دقیقا به همان میزان از حساب کشورهای غربی به بودجه روسیه واریز می‌شود.

منبع دوم روسی که از این تماس‌ها مطلع است به رویترز گفت که آمریکایی‌ها به مسکو از طریق واسطه‌ها گفته‌اند که درباره آتش‌بس احتمالی بدون مشارکت اوکراین بحث نمی‌کنند و بنابراین تماس‌ها با شکست مواجه شد.

منبع سوم ادعا کرد: همه چیز از سوی آمریکایی‌ها به هم ریخت. آمریکایی‌ها نمی‌خواستند اوکراین را تحت فشار قرار دهند.

یک مقام آمریکایی در واشنگتن بیان کرد که ایالات متحده در هیچ گفتگوی واسطه‌ای با روسیه شرکت نکرده است. به نظر می‌رسد گفتگوهای غیررسمی «Track II» در میان روس‌هایی که در دولت نیستند وجود داشته است، اما ایالات متحده در این گفتگوها شرکت نداشته است.

خبر مرتبط
باید آماده درگیری با روسیه باشیم

برویر با بیان اینکه آلمان از فرصتی بی‌انتها برای ایجاد ارتشی که توانایی شرکت در یک درگیری نظامی را داشته باشد برخوردار نیست، هشدار داد: در حال حاضر احتمال یک رویارویی نظامی با مسکو در بالاترین حد خود از زمان پایان جنگ سرد قرار دارد.

این مقام آمریکایی گفت که پیشنهاد پوتین، بر اساس آنچه که به طور علنی گزارش شده، نسبت به خواسته‌های گذشته روسیه برای حفظ خاک اوکراین تغییری نکرده است. پوتین هفته گذشته به تاکر کارلسون مجری برنامه گفتگوی آمریکایی گفت که روسیه آماده "گفتگو" است.

به گفته سه منبع روسی، واسطه ها در اواخر سال 2023 در ترکیه ملاقات کردند.

چهارمین منبع دیپلماتیک گفت که ارتباط‌هایی از طریق واسطه‌ها بین روسیه و آمریکا به ابتکار مسکو وجود داشته، اما به نظر هیچ نتیجه‌ای نداشتند. این مقام آمریکایی گفت که از تماس غیررسمی از طریق واسطه‌ها بی اطلاع است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.