روایت آمریکایی ها از توافق کلیات آتش بس میان تل‌آویو و حماس

 

مذاکرات غیرمستقیم میان حماس و تل‌آویو حتی پس از تشدید حملات رژیم صهیونیستی به شهر رفح در جنوب غزه، جایی که ۱.۴ میلیون آواره فلسطینی برای یافتن سرپناه از جنگ به جاهای دیگر گریخته‌اند، در مصر ادامه دارد.

با شروع جنگ، تلاش‌ها با میانجیگری قطر، آمریکا و مصر برای دستیابی به توافق به دلیل مواضع کاملاً متفاوت حماس و تل‌آویو با مشکل مواجه شده است. رژیم صهیونیستی نابودی توانایی‌های حکومتی و نظامی حماس و آزادی اسیران را از اهداف اصلی جنگ خود عنوان کرده است؛ جنگی که به گفته مقامات بهداشت غزه، جنگ بیش از ۲۸۰۰۰ شهید که بیش از ۷۰ درصد آنها زن و خردسال بودند، ویرانی غیرقابل تصوری را در نوار غزه به بار آورده، همراه بوده است.

بخش وسیعی از شهر غزه در حملات ارتش صهیونیستی مسطح شده، حدود ۸۰ درصد از جمعیت آواره شده و یک فاجعه انسانی بیش از یک چهارم فلسطینی های غزه را به سمت گرسنگی سوق داده است.

یک مقام ارشد مصری به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: میانجی‌ها در مذاکرات بین تل‌آویو و حماس پیش از نشست برنامه‌ریزی‌شده در روز سه‌شنبه با نمایندگان قطر، ایالات متحده و اسرائیل در قاهره به پیشرفت‌های «نسبتاً قابل توجهی» دست یافته‌اند. به گفته این مقام، یک هیأت اسرائیلی به ریاست «دیوید بارنیا» رئیس موساد، در قاهره بود.

او افزود که این نشست بر روی «تدوین پیش‌نویس نهایی» یک توافق آتش‌بس ۶ هفته‌ای با تضمین ادامه مذاکرات طرف‌ها برای آتش‌بس دائمی متمرکز خواهد بود.

یک دیپلمات غربی در پایتخت مصر نیز گفت که یک توافق ۶ هفته‌ای روی میز است اما هشدار داد که هنوز برای دستیابی به توافق به کار بیشتری نیاز است.

این دیپلمات گفت که نشست روز سه‌شنبه برای پر کردن شکاف‌های باقی‌مانده برای توافق دو طرف بر سر یک آتش‌بس و آغاز مذاکرات برای یک توافق آتش‌بس نهایی بسیار مهم است.

مقامات جزئیات دقیق توافق نوظهور را فاش نکردند اما طرفین هفته‌ها در مورد پیشنهادات مختلف بحث کرده‌اند.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده، هفته گذشته در سفر به منطقه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به توافق منجر شود.

روزنامه وال‌استریت‌ژرونال هم نوشته «ویلیام برنز» مدیر سیا قرار بود امروز (سه‌شنبه) با مقامات ارشد خاورمیانه در قاهره دیدار کند تا مذاکرات را به سوی توافقی که آزادسازی اسیران و توقف درگیری‌ها در نوار غزه را موجب شود، سوق دهد. برنز قرار بود با بارنیا و همچنین «عباس کامل» رئیس اطلاعات مصر و شیخ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر قطر گفت‌گو کند.

روزنامه آمریکایی نوشت نوشت مذاکرات امروز به دنبال روزها دیپلماسی در راستای آتش‌بس است. به گفته مقامات آشنا با مذاکرات، جمعه شب، پس از اینکه تل‌آویو از اعزام هیتی که میانجی‌ها امیدوار بودند مذاکرات غیرمستقیم را آغاز کنند، خودداری کرد، هیات حماس بدون توافق قاهره را ترک کرد.

مقامات مطلع گفتند که تصمیم دولت صهیونیستی برای اعزام تیمی برای گفت‌وگوهای روز سه شنبه پس از آن اتخاذ شد که بایدن طی یک تماس تلفنی بر نتانیاهو فشار آورد. مقامات گفتند که «رونن بار» رئیس شین بت، سرویس امنیت داخلی این رژیم و ژنرال «نیتزان آلون» نیز بخشی از هیات اسرائیلی در قاهره هستند.

مقامات مصر و قطر در روزهای اخیر پیش‌نویس مصالحه‌ای را تنظیم کرده‌اند که در آن رژیم صهیونیستی سه اسیر فلسطینی را به ازای هر اسیر  آزاد شده از غزه طی یک آتش‌بس اولیه ۶ هفته‌ای آزاد می‌کند.

برنز، بارنیه، کامل و آل ثانی در اواخر ژانویه در پاریس ملاقات کردند و در مورد کلیات توافقی که خواستار آزادی اسیران در سه مرحله بود، به توافق رسیدند که از غیرنظامیان شروع می‌شد و سپس به سربازان اسرائیلی و اجساد اسیران پایان می‌رسید. رژیم صهیونیستی و حماس در ماه نوامبر آتش بس یک هفته‌ای را پذیرفتند که منجر به آزادی بیش از ۱۰۰ گروگان در ازای حدود ۲۴۰ اسیر فلسطینی شد. پس از شکست مذاکرات برای تمدید قرارداد، درگیری ها از سر گرفته شد.

وال‌استریت‌ژرونال می‌نویسد مقامات آمریکایی، مصری و قطری که در مذاکرات میانجیگری می‌کنند، برای اجرای یک آتش بس کوتاه مدت که می‌تواند راهی برای یک آتش‌بس پایدار فراهم کند، فشار می‌آورند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.