ماجرای ویروس استاکس نت نطنز چه بود؟/ سانحه مرگبار برای خرابکار هلندی

به گزارش اقتصادنیوز، در چند روز اخیر خبری درباره جزییات یک خرابکاری هسته‌ای به نقل از روزنامه‌ای هلندی حسابی مورد توجه قرار گرفته است، خبری که مربوط به تاسیسات هسته‌ای کشورمان در نطنز می‌شود.

به یک روزنامه هلندی به‌تازگی در گزارشی از هویت یک خرابکار هسته‌ای در ایران پرده برداشته است که البته گفته می‌شود بابت این خرابکاری، بهای سنگینی هم پرداخته است! بنابرگزارش خبرگزاری تسنیم، این گزارش درباره نحوه ورود ویروس استاکس‌نت به تأسیسات هسته‌ای نطنز است که برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۷ به این سایت هسته‌ای نفوذ کرده است. بدافزاری که به‌گفته ادوار اسنودن، با همکاری مشترک آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و اسرائیل طی عملیاتی به‌نام عملیات بازی‌های المپیک ساخته شده‌ بود.

گزارش روزنامه هلندی فولکس کرانت هم تصریح دارد که سال ۲۰۰۶ رئیس سازمان سیا در ملاقات با مقام‌های سرویس اطلاعات نظامی هلند (AEFD) از همکاری سرّی بین دو سرویس اطلاعاتی خبر داده است.

بدافزار استاکس‌نت به سیستم کشورهای دیگری مانند هند، اندونزی و پاکستان هم نفوذ کرده اما ایران بیشتری آسیب را از آن دیده است.

ادعای این رسانه‌ این است که ویروس "استاکس‌نت" از طریق یک مهندس هلندی‌الاصل ساکن امارات به‌نام «اریک فان‌سابن» در نطنز منتشر شده است.

اما نکته مهم اعتراف روزنامه بر سرنوشتی است که این جاسوس به آن دچار شده است؛ فان‌سابن اگرچه در عملیات آلوده کردن تأسیسات هسته‌ای موفق عمل کرد اما کمتر از یک سال بعد در اتفاقی کشته می‌شود؛ موتورسیکلت وی در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۹ در نزدیکی شارجه چپ می‌کند و وی فوت می‌کند!

اتفاقی که سرویس اطلاعات نظامی هلند به‌خلاف تصور خانواده این جاسوس، آن را یک حادثه نمی‌داند!

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.