این شهر کشور زیر 2 متر برف دفن شد/ همدان 30 درجه زیر صفر رفت

به گزارش اقتصادنیوز، این روزها که وضعیت بارش برف و باران در کشور ما چندان تعریفی نیست، مردم کشورهای عربستان و ترکیه، در جوار ایران بارش برف فراتر از انتظاری را تجربه می‌کنند. اتفاقی که به نظر نمی‌رسد به عمر زمستان امسال در ایران چندان قد بدهد.

هر چند با ورود سامانه بارشی اخیر به کشور برخی از نقاط مانند کوهرنگ سفیدپوش شدند اما کارشناسان هواشناسی آب پاکی را روی دست مردم ریختند که چندان امیدوار به پشت سرگذاشتن زمستانی پربارش نباشند.

اما روزگار برای شهرهای ایران همیشه روی این پاشنه نچرخیده است و مردم روزهای پربارشی هم در زمستان سپری کرده‌اند که در نوع خود بی‌سابقه بوده است. مانند حدود ۵۰ سال پیش که در شهر مسجدسلیمان، در جنوب غربی کشور بارش برف به قدری بود که ارتفاع آن تا دو متر رسید.

اتفاق نادری که به تیتر صفحه اول روزنامه اطلاعات 10 دی ماه سال 1353 هم تبدیل شد و این روزنامه در این باره نوشت: «در ارتفاعات مسجد سلیمان دو متر برف بر زمین نشست و شدت بارش برف منجر به قطع شدن راه ارتباطی برخی روستاها شد. مردم شاهد سرمای شدید و بی‌سابقه و یخبندان در شهر و کوه های اطراف هستند. هوای مسجد سلیمان امروز به پنج درجه بالای صفر رسیده است.»

خبر مرتبط
برف و کولاک ۹ استان را سفیدپوش کرد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از برف و کولاک در ۹ استان کشورخبر داد.

طبق نوشته اطلاعات در شهر اصفهان هم وضعیت آب و هوا مشابه مسجدسلیمان بوده و در این شهر ارتباط با چندین روستا که با برف محاصره شده‌اند، قطع شده است. همچنین در همدان مردم صبح خود را با مه غلیظی که در سطح شهر گسترده شده است آغاز کردند.

Gs2mDdqI6VjQ

 

این در حالیست که دو روز قبل یعنی در هشتم دی ماه همان سال شهر همدان وضعیت وخیمی را تجربه کرد و شاهد کاهش شدید دمای هوا بود که به منفی 30 درجه رسید و شهر را به حالت نیمه تعطیل درآورد.

روزنامه اطلاعات درباره این اتفاق نوشته است: «گزارش ها حکایت از نوسان دمای هوا بین 12 تا 30 درجه زیر صفر دارد، مردم از شدت سرما به خانه های خود پناه بردند، آب در لوله ها یخ زده و مردم نتوانستند امروز دست و صورت خود را شست و شو دهند. سطح خیابان های همدان در اثر یخبندان شدید به صورت آینه درآمده است. برودت هوا به 80 درصد از اتومبیل داران همدان اجازه نداد موتور وسیله نقلیه خود را روشن کنند.»

 

HgkbtOcn57KP

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.