ادامه تنش در دریای سرخ / آمریکا از یمن انتقام گرفت!

همزمان با حملات ارتش یمن به کشتی‌های تجاری مرتبط با رژیم صهیونیستی، سازمان تروریستی سنتکام امروز (یکشنبه) با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس مدعی شد یک کشتی کانتینری هدف حمله چهار قایق کوچک در دریای سرخ قرار گرفته و پس از تیراندازی قایق‌ها به سمت بالگردهای آمریکایی که به کمک آن رفته بودند، درگیری در منطقه رخ داده است.

پیش از این، سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس خبر داده بود گزارشی مبنی بر حمله سه قایق مسلح به یک کشتی در ۶۰ مایل دریایی در شمال غرب بندر الحدیده یمن دریافت کرده است.

طبق بیانیه این سازمان، تیراندازی میان این سه قایق و حفاظت کشتی صورت گرفت اما هیچ آسیبی به خدمه کشتی وارد نشد.

فرماندهی مرکزی آمریکا مدعی است کشتی کانتینری «مرسک هانگژو» دومین تماس اضطراری را در کمتر از ۲۴ ساعت برقرار کرد و گزارش داد توسط چهار قایق کوچک متعلق به ارتش یمن مورد حمله قرار گرفته است.

در ادامه پیام سنتکام آمده است: این قایق‌های کوچک که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها (انصارالله) در یمن بودند، به خدمه و کشتی کانتینری مرسک هانگژ با سلاح‌های سبک شلیک کردند و به فاصله ۲۰ متری این کشتی رسیدند و سعی کردند سوار آن شوند. یک تیم امنیتی در کشتی مرسک هانگژو نیز به سمت آن‌ها شروع به تیراندازی کرد.

آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند «ایالات متحده از ناو یواس‌اس آیزنهاور و گراولی به این تماس اضطراری پاسخ دادند و در جریان برقراری تماس شفاهی با قایق‌های کوچک، این قایق‌ها به سمت بالگرد آمریکایی با سلاح‌های سبک شلیک کردند».

سنتکام مدعی است بالگردهای آمریکایی نیز «برای دفاع از خود به آتش پاسخ دادند و سه قایق از چهار قایق کوچک را غرق کردند و خدمه را کشتند».

سازمان تروریستی سنتکام همچنین مدعی شد در پی این درگیری قایق چهارم از منطقه دور شد و «هیچ آسیبی به پرسنل یا تجهیزات آمریکایی وارد نشد».

این روایت ادعایی در حالی است که رسانه‌های رسمی و یا ارتش یمن به انتشار این خبر واکنشی نداشته‌اند.

ارتش یمن اعلام کرده در پاسخ به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه، تنها کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی و یا کشتی‌هایی را که عازم بنادر سرزمین‌های اشغالی هستند و به هشدارها درباره تغییر مسیر خود توجه نمی‌کنند، هدف قرار می‌دهد. 

شرکت دانمارکی مرسک که بزرگترین شرکت حمل‌ونقل دریایی جهان است، بروز حادثه را برای یکی از کشتی‌های خود با مبدأ سنگاپور و در حالی که در حال عبور از باب‌المندب بود، تایید کرد و گفت خدمه کشتی در سلامت هستند و کشتی به حرکت خود به سمت کانال سوئز ادامه می‌دهد.

مرسک با این حال اعلام کرد در پی ادامه حملات ارتش یمن به کشتی‌های تجاری، «تمام عملیات‌های دریایی در دریای سرخ را به مدت ۴۸ ساعت تعلیق می‌کند».

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.