سوخو 57 به داد روسیه می‌رسد/ برنامه نظامی جدید مسکو برای میدان جنگ

در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد به چند فروند جنگنده  نسل پنجم «سوخو-۵۷ » مجهز شده است.

خبر مرتبط
ژنرال بلندپایه پوتین رسوایی به بار آورد+ عکس

ژنرال اولگ فرولوف، ۶۱ ساله، معاون مدیر آژانس فضایی روسیه روسکوسموس، همراه با دو متهم دیگر بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این هواپیماها در کارخانه «شرکت هواپیمایی متحد» در روسیه تولید شده‌اند. این وزارتخانه به تعداد این جنگنده‌های هیچ اشاره‌ای نکرد.  

خبر مرتبط
حمله روسیه به آمریکا و اروپا/ اگر مانع احیای برجام نمی‌شدید، غنی‌سازی ایران ۳.۶۷ درصدی بود

اولیانوف گفت: «اگر آمریکا و تروئیکای اروپا(آلمان، فرانسه و انگلیس) مانع احیای برجام در سال گذشته نشده بودند، سطح غنی‌سازی در ایران، در حال حاضر، از ۳.۶۷ درصد فراتر نبود.»

این هواپیما برای برتری هوایی ساخته شده و می‌تواند انواع اهداف هوایی، زمینی و دریایی را مورد حمله قرار دهد. این  جنگنده تک سرنشین و دو موتوره اولین هواپیمای روسی است که دارای فناوری رادارگریز است، سوخو-۵۷ سرعت فرا صوت دارد.

 گفته می‌شود در مجموع ۷۶ فروند جنگنده سوخو-۵۷ تا سال ۲۰۲۸ به ارتش روسیه تحویل داده می‌شود که ۲۲ فروند از این هواپیماها تا سال ۲۰۲۴ وارد خدمت می‌شوند.

این وزارتخانه اعلام کرد گفت: «سازندگان هواپیما تمامی هواپیماهای نسل پنجم سوخو-۵۷ را که برای تحویل در سال جاری برنامه ریزی شده بود، به ما تحویل دادند. این جنگنده‌ها تمام آزمایش‌های  لازم را با موفقیت پشت سر گذاشتند.»

مدیر عامل شرکت سازنده سوخو-۵۷ افزود: «سفارش هواپیمای سوخو-۵۷ دو برابر شده است. پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۴ کارهای بیشتری در این زمینه  باید انجام شود.»

این هواپیما که با جنگنده «اف-۲۲ رپتور» آمریکایی و «چنگدو جی-۲۰» چینی رقابت دارد اولین پرواز خود را سال ۲۰۱۰ انجام داد.

یک نشریه آمریکایی اخیرا در مطلبی به احتمال فروش سوخو-۵۷ به هند و الجزایر اشاره کرد. هفته‌نامه «نشنال اینترست» نوشت، خریداران خارجی بالقوه این جنگنده شامل الجزایر و هند هستند. گفته می‌شود که الجزایر سفارش این جت را به روسیه داده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.