پیام تاسف برانگیز پاپ فرانسیس درباره جنگ در زادگاه عیسی مسیح

 روزنامه تلگراف می‌نویسد: در «بیت‌لحم» شهر اشغالی فلسطین در کرانه باختری، جایی که اعتقاد بر این است که عیسی مسیح ۲۰۰۰ سال پیش در آنجا به دنیا آمده است، جشن‌ها و آیین‌های سنتی به دلیل جنگ برای اولین بار در تاریخ لغو شد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم کریسمس گفت: امشب، قلب‌های ما در بیت‌لحم است، جایی که شاهزاده صلح بار دیگر با منطق بیهوده جنگ و با برخورد اسلحه‌ها طرد می‌شود.

پیام ابراهیم رئیسی به پاپ فرانسیس

جنگ غزه باعث شده تا مسیحیان فلسطین از برگزاری مراسم‌های شاد خود به مناسبت سال نوی میلادی صرف‌نظر کرده و مراسم شب سال نو را این بار به دعا و مناجات برای پایان یافتن حملات رژیم صهیونیستی سپری کنند.

مسیحیان بیت‌لحم نیز در اقدامی با هدف همدردی با برادران مسلمان خود در غزه، تصمیم گرفتند که امسال از تزئین درخت‌های بزرگ صرف‌نظر کنند، زیرا در فاصله ۵۰ کیلومتری آنان یک قتل‌عام در جریان است.

این مسیحیان ساکن کرانه باختری همچنین شمایل‌ها و مجسمه‌های مقدس خود را برخلاف سنت سال‌های گذشته، امسال در میان آوار و سیم خاردار قرار دادند تا با مردم غزه اعلام همبستگی کنند.

واتیکان: برنامه صلح اوکراین در حرکت است

فرستاده پاپ فرانسیس برای صلح اوکراین و رئیس کنفرانس اسقف‌های ایتالیا گفت، تلاش‌های رهبر کاتولیک‌های جهان برای توقف جنگ اوکراین افزایش می‌یابد. اگرچه برنامه‌های صلح زیادی مطرح شده اما هنوز نتایج مشخصی حاصل نشده است.

 

«کاردینال ماتئو زوپی» فرستاده پاپ برای صلح اوکراین طی مصاحبه‌ای با روزنامه ایتالیایی «کوریه‌را دلا سرا» ضمن تاکید بر آنکه ماموریت او متوقف نشده است، بیان کرد: برنامه صلح در جریان است. من در کی‌یف و مسکو بوده‌ام. هم‌چنین به واشنگتن و پکن سفر کرده‌ام. هم روس‌ها و هم اوکراینی‌ها نقش سریر مقدس را دریافته‌اند. سفیر واتیکان در هر دو پایتخت (مسکو و کی‌یف) کار درستی را انجام می‌دهد.

طبق این گزارش، زوپی از ابتدا بر توافق‌های بشردوستانه مثل تبادل زندانیان تاکید کرده و مسیر را برای صلح میان روسیه و اوکراین هموار ساخته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.