آمریکا برای فروش جنگنده‌های اف۱۶ به ترکیه چه شرطی گذاشت؟

روزنامه حریت امروز جمعه به نقل از یک مقام ارشد در کاخ سفید نوشت: آمریکا منتظر تصویب پروتکل عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از سوی پارلمان ترکیه است و قرار است پس از آن اقداماتی را برای فروش جنگنده‌های اف۱۶ به آنکارا انجام دهد.

به گفته این مقام نزدیک به تصمیم‌گیران کاخ سفید، یکی از گزینه‌ها این است که وزارت خارجه آمریکا در همان روزی که مجلس ترکیه الحاق سوئد به ناتو را تصویب می‌کند با ارسال جنگنده‌ها موافقت شود. به عبارتی گفته می‌شود آمریکا فروش این جنگنده‌ها را به موضوع عضویت سوئد در ناتو مشروط کرده است.

بایدن باز هم سوتی داد / رئیس جمهور آمریکا راهش را پیدا نکرد+فیلم

چندی پیش متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که واشنگتن مدتی است از فروش هواپیماهای اف-۱۶ به ترکیه حمایت می‌کند.

میلر با اشاره به اینکه عضویت سوئد در ناتو و فروش اف-۱۶ دو موضوع مجزا هستند، گفت: حمایتمان از فروش این جنگنده‌ها به ترکیه را در جلسات خصوصی نیز بیان می‌کنیم. البته گروهی از اعضای کنگره معتقدند که باید این موضوع با عضویت سوئد در ناتو مرتبط شود.

وی با بیان اینکه سوئد برای رفع نگرانی‌های ترکیه، قانون اساسی خود را اصلاح و در خصوص دستگیری مظنونان تروریستی و تحقیقات قضایی آنان اطمینان داد، افزود: معتقدیم این موارد برای کاهش نگرانی‌های ترکیه کافی باشد.

میلر با اشاره به اینکه زمان عضویت سوئد در ناتو فرا رسیده است، گفت: با این حال، نمی‌خواهم حدس قطعی بزنم، جز اینکه معتقدیم این اتفاق باید در آینده نزدیک رخ دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع این کشور از روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز گفت: از این موضوع حمایت می‌کنیم اما آن، مساله‌ای میان اتحادیه اروپا و ترکیه است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای کتبی که در اختیار خبرگزاری آناتولی قرار داد بر حمایت ایالات متحده از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تاکید کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.