آخرین جزئیات از حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت ایران/ همه جایگاه‌ها تا ساعت 14 امروز وارد مدار می‌شو‌د

وزیر نفت با بیان اینکه پس از حمله سایبری امروز ۶۰ درصد از جایگاه‌های سوخت غیرفعال شدند، گفت: هم‌اکنون ۳۰ درصد از جایگاه‌ها به صورت دستی فعال شده‌اند و تا ساعت ۱۴ امروز همه جایگاه‌های سوخت کشور به صورت آفلاین و دستی وارد مدار می‌شود.

وی اظهار داشت: ابتدا تلاش می‌کنیم تا ساعت ۱۴ امرو‌ز همه جایگاه‌های سوخت کشور که غیرفعال شده‌اند به صورت آفلاین و دستی وارد مدار شوند؛ ۶۰ درصد از جایگاه‌ها غیرفعال شده بودند که هم‌اکنون ۳۰ درصد از آنها به صورت دستی فعال شده‌اند و بنزین با نرخ آزاد در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا در گام اول مشکل دسترسی به بنزین حل شود.

* آنلاین‌ شدن جایگاه‌ها از بعدازظهر امروز آغاز می‌شود

اوجی توضیح داد: به موازات در حال پیگیری رفع مشکل و فعالسازی آنلاین جایگاه‌ها هستیم و از بعد از ظهر امروز این عملیات نیز آغاز می‌شود.

* به هیچ وجه موضوع افزایش قیمت بنزین مطرح نیست

وزی نفت تأکید کرد: مردم توجه داشته باشند که به هیچ وجه موضوع افزایش قیمت بنزین مطرح نیست و مردم به شایعات توجه نکنند.

* آخرین جزئیات از حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت ایران

صبح امروز، کانال ۱۲ اسرائیل مدعی حمله گروه هکر اسرائیلی به نام «گنجشک درنده» به سامانه سوخت ایران شد و نوشت: حمله سایبری به سیستم ملی تامین سوخت ایران انجام دادیم و اغلب پمپ‌های سوخت آن را از کار انداختیم.

مشاهدات میدانی در دقایق اولیه، حکایت از تعطیلی جایگاه‌های عرضه سوخت میدان فردوسی، وصال شیرازی و پل حافظ در تهران داشت‌ اما با آفلاین‌شدن سامانه، عرضه سوخت به صورت دستی و با نرخ دوم بلافاصله آغاز شد.

ساعتی پیش جلیل سالاری معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش نیز از غیرفعال شدن ۶۰ درصد جایگاه‌ها سوخت خبر داد و اعلام کرد تا بعد از ظهر امروز، این جایگاه‌ها به صورت دستی فعال خواهند شد.

معاون وزیر نفت همچنین عنوان کرد که با تجربه ۲ سال گذشته از این اتفاق در حال رفع موضوع هستیم و سیستم فعلا به صورت آفلاین و با نرخ سوخت دوم جلو می‌رود.

وزارت نفت اعلام کرد: اختلال در جایگاه‌های بنزین به هیچ وجه به تغییر قیمت بنزین ارتباطی ندارد، پیش‌تر شایعه افزایش قیمت بنزین پس از حمله سایبری در آبان 1400 نیز عنوان شده بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.