مذاکرات موساد و قطر نتیجه داد/ اسرائیل آزادی اسیران «خاص» فلسطینی را بررسی می کند

سازمان رادیو و تلویزیون رسمی رژیم صهیونیستی گزارش داد که دولت اشغالگر در حال بررسی آزادی اسرای فلسطینی «خاص» در توافق تبادل آتی است، از جمله اسیرانی که به اتهام کشتن اسرائیلی‌ها محکوم شده‌اند.

این رسانه‌ عبری زبان در این باره از اقدام جدی کابینه رژیم صهیونیستی برای آغاز مذاکرات غیرمستقیم با حماس به منظور دستیابی به توافق تبادل اسرا و آتش‌بس در نوار محاصره شده غزه خبر دادند.

طبق گزارش این رسانه‌ها، این اقدام درپی افزایش فشار بر کابینه رژیم صهیونیستی برای از سرگیری مذاکرات انجام شده‌است.

افشای نشست محرمانه سران حماس/ در ترکیه چه خبر است؟

در همین راستا، سازمان پخش رژیم صهیونیستی (کان) اعلام کرد که کابینه این رژیم به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای دستیابی به توافق با حماس، همه گزینه‌ها از جمله آزادی «اسرای خاص» را که با محکومیت طولانی مدت مواجه هستند، بررسی می‌کند.

طبق این گزارش، رژیم صهیونیستی از مذاکره درباره آزادی این دسته از اسرا در چارچوب توافق قبلی خودداری می‌کرد.

کان به نقل از مقامات دولتی رژیم صهیونیستی گزارش داد: دیدار جمعه رئیس موساد و نخست وزیر قطر در اسلو تنها آغاز است و راه همچنان طولانی و دشوار است.

حماس ۳ گزینه پیش روی اسرائیل گذاشت

این منابع اعلام کردند که دیوید بارنیا، رئیس موساد به عنوان بخشی از مذاکرات برای تمدید توافق تبادل اسرا میان رژیم صهیونیستی و حماس، طی روزهای آینده بار دیگر با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، نخست‌وزیر قطر در یک کشور اروپایی دیدار خواهد کرد.

طبق گزارش شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، رئیس موساد پس از دیدار با نخست وزیر قطر خطوط احتمالی برای دستیابی به توافق را بررسی و چراغ سبز را برای پیشبرد آن با میانجی‌ها دریافت کرد.

این شبکه به نقل از منابع مطلع از محتوای دیدار بارنیا و نخست وزیر قطر گزارش داد که محمد بن عبدالرحمان از رئیس موساد خواسته تا ابتکار عمل را برای ارائه پیشنهاد رژیم صهیونیستی به دست بگیرد.

طبق این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که رژیم صهیونیستی خطوط کلی یک توافق احتمالی را به میانجی‌ها ارائه کند.

شبکه سی‌ان‌ان نیز اعلام کرد که گفت وگوهای مثبتی میان رئیس موساد و نخست‌وزیر قطر درباره تبادل اسرا انجام شد.

شبکه ۱۲ رژیم اشغالگر گزارش داد که خطوط کلی توافق جدید احتمالی شامل ارائه دستورالعمل‌هایی از سوی رژیم صهیونیستی است و از میانجی‌ها می‌خواهد توافقی را تنظیم کنند که شروط این رژیم را در نظر بگیرد.

طبق گزارش این شبکه، رژیم صهیونیستی اصرار دارد که اسرای زن آزاد شوند و به محض پایان توافق، جنگ را ادامه دهد.

این در حالی است که دو منبع امنیتی مصری اعلام کردند که رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) آماده آتش‌بس و آزادی اسرا هستند، اما همچنان بر سر نحوه اجرای آن اختلاف نظر وجود دارد.

این دو منبع به رویترز اعلام کردند، مصر و قطر که پیش از این درباره آتش‌بس یک هفته‌ای و آزادی اسرا میانجیگری کرده بودند، بر افزایش کمک‌ها و باز کردن گذرگاه «کرم ابو سالم» قبل از شروع هرگونه مذاکره برای دستیابی به توافق آتش‌بس جدید اصرار دارند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.