دیدار پشت درهای بسته قطر و اسرائیل / چه معامله‌ای در راه است؟

وبگاه سعودی «ایلاف» به نقل از یک منبع ارشد دیپلماتیک اعلام کرد که هیئت‌های قطری و رژیم صهیونیستی درحال آماده‌سازی فرمول جدیدی برای معامله تبادل اسرا هستند که شامل کودکان، زنان و مردان از جمله سه افسر ارشد ارتش رژیم صهیونیستی نیز می‌شود که نزد جنبش حماس هستند.

در مقابل این منبع مدعی شد که رژیم صهیونیستی متعهد شده‌است که حدود ۳۰۰ تن از اسرای فلسطینی و همچنین ۱۰ تن از اسرای قدیمی فلسطینی که از مدت زمان طولانی در زندان‌های این رژیم بازداشت هستند را آزاد کند که از جمله آنها «مروان البرغوثی» یکی از رهبران جنبش فتح است.

رسانه اسرائیلی: ترور رهبران و فرماندهان حماس چاره کار نیست

این منبع همچنین مدعی شد، هیئت رژیم صهیونیستی در این مذاکرات متشکل از افسران موساد و شاباک و همچنین نمایندگان دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر و همچنین نماینده ارتش این رژیم است که در دفتر رئیس سازمان اطلاعات نظامی رژیم اشغالگر فعالیت می‌کند؛ یک روانشناس و متخصص امور مذاکرات نیز در این هیئت حضور دارد.

وبگاه «ایلاف» همچنین اعلام کرد، در میان اعضای هیئت صهیونیست، عناصر سابق موساد نیز دیده می‌شود که برای این مأموریت استخدام شده‌اند و در زمینه مذاکرات و روابط مستحکم با قطری‌ها از تجربه کافی برخوردار هستند و از طریق شرکت‌های خارجی روابط تجاری با دوحه دارند.

این وبگاه سعودی ادامه داد، هیئت قطری شامل مقاماتی از سازمان اطلاعات و دیوان پادشاهی قطر و متخصصان روابط با جنبش حماس است و این دیدارها در یکی از پایتخت‌های کشورهای اروپایی برگزار می‌شود.

پیشتر کانال ۱۲ خصوصی عبری گفته بود: اسرائیل آماده است تا ارتباطات را از سر بگیرد تا افراد اسیر شده در غزه را آزاد کند.

این شبکه ادعا کرد: این موضوع (که آزادی آن مورد مذاکره قرار خواهد گرفت) همچنان بشردوستانه است و شامل زنان، بیماران، مجروحان و سالمندانی است که هنوز در اسارت هستند.

این درحالی است که اسامه حمدان از رهبران جنبش مقاومت اسلامی (حماس) به الجزیره گفت: تا قبل از توقف تجاوزات به غزه، صحبتی از هرگونه معامله مبادله اسرا وجود نخواهد داشت. هدف طرف اسرائیلی از طریق افشاگری‌های جاری، مقابله با فشارهای داخلی است.

علی ابو شاهین، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی نیز در گفت‌وگو با شبکه المیادین تاکید کرد که «تمام امور مربوط به مذاکرات اسرا پس از آتش‌بس فراگیر انجام خواهد شد».

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.