یک خبر عجیب از فضا / یاسمین مقبلی یک معمای غذایی را حل کرد + عکس

یک معمای غذایی در فضا بالاخره حل شد. بقایای یک گوجه فرنگی کوچک که «فرانک روبیو» (Frank Rubio) فضانورد ناسا آنرا پس از برداشت در ماه مارس گم کرده بود، سرانجام پس از گذشت بیش از هشت ماه در «ایستگاه فضایی بین المللی» ظاهر شد.

«یاسمین مقبلی» فضانورد ناسا در جریان یک پخش زنده در روز ششم دسامبر گفت: دوست خوب ما فرانک روبیو که پیشتر به خانه بازگشت، مدت زیادی به خاطر خوردن گوجه فرنگی سرزنش شده است، اما اکنون ما می توانیم او را تبرئه کنیم. ما گوجه فرنگی را پیدا کردیم.

این حادثه کوچک که در پاییز رخ داد، به یک شوخی بزرگ برای روبیو تبدیل شد. گوجه فرنگی کوچک موسوم به «رد رابین» (Red Robin) با عرض ۲.۵ سانتیمتر، بخشی از برداشت نهایی آزمایش« Veg- ۰۵» بود که خود روبیو در بعضی از مراحل رشد از آن مراقبت می کرد.

همه فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی، نمونه هایی از گوجه فرنگی ها را پس از برداشت در ۲۹ مارس ۲۰۲۳ دریافت کردند، ولی سهم روبیو که در یک کیسه ذخیره شده بود، پیش از این که بتواند آنرا بخورد، گم شد.

گوجه فرنگی گمشده نخستین بار در ۱۳ سپتامبر مورد بحث عمومی قرار گرفت. در آن زمان روبیو کار خود را در فضا انجام داد و یک رکورد غیرمنتظره حضور در مدار را برای یک فضانورد آمریکایی ثبت کرد. مشکلات فضاپیمای روسی «سایوز» (Soyuz) که در نهایت با پرتاب سایوز جایگزین حل شد، اقامت شش ماهه مورد انتظار روبیو را دو برابر کردند.

یاسمین مقبلی,پیدا شدن بقایای یک گوجه‌فرنگی سرگردان در فضا توسط یاسمین مقبلی

روبیو در جریان پخش زنده از ایستگاه فضایی بین المللی در ماه سپتامبر به شوخی گفت: من ساعت های زیادی را برای یافتن آن صرف کردم. من مطمئن هستم که گوجه فرنگی خشک شده در سال های آینده ظاهر خواهد شد و از من دفاع خواهد کرد.

 

اگر بخواهیم در مورد روبیو منصف باشیم، ایستگاه فضایی بین المللی از یک خانه شش خوابه بزرگتر است و در شرایط ریزگرانش، همه چیز به راحتی میتواند بسوی گوشه های غیرمنتظره شناور شود. رویه ناسا معمولا بررسی ورودی های هواست، ولی در یک ایستگاه پر از وسایلی که طی ۲۵ سال در آنجا جمع شده اند، به راحتی میتوان برخی از اقلام را از دست داد.

جستجوی گوجه فرنگی بی جهت وقت روبیو را نگرفت، زیرا خدمه سایوز روبیو با وجود استرس ناشی از تأخیر، صدها آزمایش علمی دیگر را انجام دادند. این شرایط امکان دارد اطلاعات بیشتری را در مورد نحوه برخورد با موارد غیرمنتظره هنگام رشد گیاهان در ماه یا مریخ نشان دهد که در نهایت هدف مجموعه آزمایش های Veggie است.

حدود دو هفته پس از آن که روبیو با خدمه همراه خود «سرگئی پروکوپیف» (Sergey Prokopyev) و« دیمیتری پتلین» (Dmitri Petelin) فضانوردان روسی بعد از ۳۷۱ روز ماندن در فضا به سلامت به خانه بازگشت، خبرنگاران روز ۱۳ اکتبر از او در مورد گوجه فرنگی گمشده پرسیدند.

روبیو ابراز تاسف کرد که با وجود صرف کردن ۱۸ تا ۲۰ ساعت وقت خود برای جست و جو، گوجه فرنگی هرگز پیدا نشد. روبیو امکان دارد برای افزودن طنز ماجرا، در گفتن میزان زمان صرف شده اغراق کرده باشد.

روبیو با خنده اضافه کرد:واقعیت این مشکل آنجاست که رطوبت در ایستگاه فضایی بین المللی به حدود ۱۷ درصد می رسد. احتمالا گوجه فرنگی تا اندازه ای خشک شده است که نمی توانید بفهمید چیست و شاید کسی کیسه را دور انداخته باشد. امیدوارم روزی کسی آن را پیدا کند. گوجه فرنگی در آن زمان یک چیز کوچک و چروکیده خواهد بود.

اگرچه گوجه فرنگی یک بخش سبک از ماموریت روبیو بود، ولی همه مأموریت او به این راحتی نگذشت. در همان رویداد ماه اکتبر، روبیو در مورد سختی دوری از همسر، فرزندان و دوستانش برای مدت طولانی صحبت کرد. او گفت که اگر می دانست قرار است یک سال را در فضا بگذراند، این مأموریت را درخواست نمی کرد

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.