عربستان نگران شد/ پیام مهم به آمریکا برای خویشتن‌داری

عربستان سعودی، از آمریکا خواست در موضوع توقیف کشتی‌ها در دریای سرخ توسط ارتش ملی یمن، خویشتن‌داری کند.

۲ منبع آگاه عربستانی اعلام داشتند که ریاض از واشنگتن خواسته است تا در واکنش به توقیف کشتی‌ها در دریای سرخ توسط ارتش ملی یمن خویشتن‌داری نشان دهد، زیرا عربستان سعودی به دنبال مهار آشوب پس از جنگ حماس و رژیم صهیونسیتی است.

اسرائیل درخواست مهم آمریکا را رد کرد 

ارتش ملی یمن چندی پیش اعلام داشت که اقدامات اخیر نیروهای مسلح این کشور در دریای سرخ، برای نشان دادن حمایت از فلسطینی‌ها است و وعده داد تا زمانی که اسرائیل حملات خود را به نوار غزه متوقف نکند، این روند ادامه خواهد داشت.

منابع آگاه گفتند: پیام ریاض برای خویشتن داری به واشنگتن با هدف جلوگیری از تشدید بیشتر تنش در این منطقه است.

یکی از این منابع نیز اعلام داشت: ریاض آمریکایی ها را در این مورد و اینکه باید درگیری در غزه متوقف شود، تحت فشار قرار دادند. کاخ سفید از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرده است.

واکنش آمریکا به سفر قریب الوقوع رئیسی به روسیه / نگرانیم

دولت عربستان سعودی نیز به درخواست ایمیلی رویترز برای اظهار نظر در مورد این گفت وگوها پاسخ نداد.

عربستان سعودی برای توقف آنچه «جنگ وحشیانه» در غزه نامیده است، بر کشورهای غربی فشار می آورد و دیپلماسی این کشور نشان دهنده سیاست گسترده تری با هدف ارتقای ثبات در منطقه است.

این منابع گفتند که عربستان سعودی به دنبال پیشبرد روند صلح یمن با وجود جنگی است که در غزه ادامه دارد و نگران است که صلح از مسیر خارج شود. یمن بیش از یک سال از آرامش نسبی در میان مذاکرات مستقیم صلح بین مقامات سعودی و حوثی ها برخوردار بوده است.

نیروهای مسلح یمن روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که براساس مسئولیت دینی، ملی و اخلاقی و با توجه به تجاوز اسرائیلی- آمریکایی به نوار غزه و قتل عام روزانه، در پاسخ به درخواست ملت یمن و ملت های آزاده و برای یاری ساکنان مظلوم غزه هر کشتی اسرائیلی، کشتی های حامل پرچم رژیم صهیونیستی و کشتی های در اجاره و در اختیار شرکت های این رژیم را هدف قرار خواهند داد.

نیروهای مسلح یمن از همه کشورها خواست که شهروندان شاغل در این کشتی ها را فراخوانده و از حمل بار توسط این کشتی ها و یا همکاری با آن ها خودداری و اعلام کنند که از این کشتی ها فاصله بگیرند.

پیشتر یک منبع نظامی یمنی گفته بود که ارتش این کشور قادر به هدف قرار دادن کشتی‌های رژیم صهیونیستی در هر نقطه‌ای است.

این منبع نظامی یمنی در گفت‌وگو با المیادین تاکید کرد: نیروهای ما توان هدف قرار دادن کشتی‌های صهیونیستی را در دریای سرخ و هر جای دیگری که دشمن فکر نمی‌کند، دارد.

وی گفت: نیروهای مسلح ما به دنبال هدف قرار دادن تمام کشتی‌های اسرائیلی هستند، خواه این کشتی‌ها به سمت فلسطین حرکت کنند یا مکان دیگر.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.