سفر وزیر خارجه انگلیس به آمریکا/ غزه و اوکراین محور گفت‌وگوهای لندن- واشنگتن

این نخستین سفر دیوید کامرون در کسوت رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس به آمریکا است. بر اساس بیانیه وزارت خارجه انگلیس، کامرون در این سفر «بر استحکام روابط بریتانیا با نزدیکترین متحد استراتژیک خود (آمریکا) و حمایت تزلزل ناپذیر دو طرف از اوکراین در مبارزه با روسیه تاکید خواهد کرد.»

گفت‌ وگو درباره تحولات فلسطین، انتقال کمک‌های بشردوستانه به کسانی که در اثر درگیری‌ها در غزه آسیب دیده‌اند و اینکه چگونه بریتانیا و ایالات متحده می‌توانند برای تحقق راه‌حل دو دولتی یا یکدیگر کار کنند، از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار این سفر عنوان شده است.

کامرون در این سفر مذاکرات دیپلماتیک فشرده‌ای را با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا خواهد داشت تا درباره آخرین تحولات بین‌المللی تبادل‌نظر کنند. بر اساس برنامه اعلام شده او همچنین با لوید آستین وزیر دفاع و چهره‌های کلیدی کنگره دیدار و گفت‌ وگو خواهد کرد.

وزیر خارجه انگلیس پیش از انجام این سفر، گفت: «بریتانیا و ایالات متحده عمیقاً به یک مأموریت مشترک برای دفاع از ارزش‌هایی متعهد هستند که امنیت و رفاه را برای همه ما فراهم می‌کند به همین دلیل است که ما در حمایت از اوکراین تزلزل ناپذیر می‌مانیم.»

وی  افزود: «اگر اجازه دهیم تهاجم پوتین موفق شود، آنهایی را که دموکراسی را به چالش می‌کشند و شیوه زندگی ما را تهدید می‌کنند، جسورتر می‌کند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم آنها پیروز شوند.»

همزمان با سفر کامرون به ایالات متحده آمریکا، وزارت خارجه انگلیس از وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه خبر داد. در تحریم‌های جدید ده‌ها شهروند و شرکت روس به بهانه حمایت از آنچه ماشین جنگی مسکو نامیده شده، به فهرست سیاه دولت انگلیس اضافه شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.