سریعترین راه تشخیص سرطان درخانه

متخصصان برای تشخیص و درمان سرطان غول بیماری های کشنده راهها و روش های مختلفی را کشف کرده اند که تازه ترین آنها ابداعی جالب برای تشخیص سرطان در خانه با هزینه ای ناچیز است. استفاده از بزاق دهان در این روش برای تشخیص سریع سرطان موثرترین متریال است.

 در صورتی که این آزمایش ساده که فقط معادل حدود هفتاد و پنج هزار تومان خرج دارد در دسترس همگان قرار گیرد در تشخیص سرطان تحولی اساسی ایجاد خواهد کرد.

پروفسور دیوید وانگ، استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیا این تست جدید را در نشست سالانه انجمن پیشرفت های علمی آمریکا که در واشنگتن برگزار شد معرفی کرد.

پروفسور وانگ و گروه محققانی که با او کار می کند متوجه شدند که در بزاق قطعاتی از آران ای (RNA) پیام رسان وجود دارد که می تواند شکل گیری سرطان را نشان دهد، از این رو در صدد بر آمدند که با استفاده از این یافته، تست "نمونه برداری مایع" را برای تشخیص سرطان با بزاق ابداع کنند. 

به گفته پروفسور وانگ، یک قطره بزاق آنقدر اطلاعات در خود نهفته دارد که با آزمایش آن می توان به محض اینکه بافت سرطانی شروع به رشد کرد آن را تشخیص داد:

"فقط با کمتر از یک قطره بزاق می توان در ۱۰ دقیقه این تست را انجام داد. وقتی در مطب دکتر منتظر نوبت هستید می توان این کار را کرد."

"مزیت روش ما این است که بدون درد و خونریزی است. اگر روش معتبری برای ارزیابی اولیه خطر سرطان وجود داشته باشد مردم می توانند در داروخانه یا مطب دندانپزشکی نیز آن را انجام دهند. مهترین نکته تشخیص زودهنگام است."

پروفسور وانگ امیدوار است در آینده بتوان این تست را برای تشخیص همزمان چند سرطان به کار گرفت.

در حال حاضر نمونه برداری از بافت مبتلا قطعی ترین روش تشخیص سرطان است و اگر نمونه برداری انجام شده و دی ان ای (DNA) بافت سرطانی مشخص شده باشد، با آزمایش خون می توان انتشار سرطان در بافت های دیگر بدن (متاستاز) را بررسی کرد اما تشخیص اولیه سرطان با آزمایش خون فعلا امکان پذیر نیست.

به گفته محققانی که نمونه برداری مایع را ابداع کرده اند، دقت این روش در کارآزمایی های اولیه "تقریبا کامل" بوده است.

آزمایش این روش در انسان قرار است در سطح وسیعتر امسال در چین بر روی مبتلایان به سرطان ریه انجام شود و انتظار می رود "نمونه برداری مایع" در دو سال آینده مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کند.

محققان امیدوارند این تست چهار تا پنج سال دیگر در دسترس همگان قرار گیرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.