جنگ اوکراین با روسیه وارد مرحله جدید شده‌/ زلنسکی واکنش نشان داد

زلنسکی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در شهر خارکیف در شمال شرق اوکراین گفت: «ما با یک مرحله جدید از جنگ مواجه هستیم و این یک حقیقت است. فصل زمستان معادل یک مرحله جدید از جنگ است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا از نتایج ضدحمله اجرا شده توسط ارتش کشورش خرسند است، جوابی مبهم داده و گفت: «ببینید ما عقب نشینی نمی‌کنیم و من راضی هستم. ما در حال جنگ با دومین ارتش برتر جهان هستیم و من خرسندم. اما من از اینکه داریم نفرات را از دست می‌دهیم، راضی نیستم. من همچنین نمی‌توانم از اینکه همه سلاح‌های درخواستی خود را دریافت نکردیم، راضی باشم؛ اما من همچنین نمی‌توانم بیش از حد گلایه کنم.»

زلنسکی همچنین خاطرنشان کرد، نگران است که جنگ حماس و رژیم صهیونیستی، جنگ در اوکراین را تحت الشعاع قرار دهد؛ چون دستورکارهای سیاسی رقیب و منابع محدود جریان کمک نظامی غرب به کی‌یف را با ریسک مواجه می‌کند.

همچنین تلاطمات اجتناب ناپذیر مربوط به سال انتخاباتی در آمریکا و تبعات بالقوه آن برای اوکراین نگرانی‌های زلنسکی را تشدید می‌کند.

او گفت، اوکراین همه تسلیحات درخواستی خود را از متحدانش دریافت نکرده و محدود بودن اندازه نیروی نظامی این کشور جلوی یک پیشروی سریع را می‌گیرد.

زلنسکی اظهار کرد: «ما نیروی کافی برای دست یافتن سریع‌تر به نتایج مطلوب را در اختیار نداریم. اما معنی آن این نیست که ما باید تسلیم و متوقف شویم. ما به اقدامات خودمان اطمینان داریم. ما برای آنچه که برای ماست می‌جنگیم.»

رئیس جمهور اوکراین در تلاش برای روحیه دادن به ارتش کشورش مدعی کسب دستاوردهای مثبتی توسط این ارتش در ماه‌های گذشته شده و گفت: «اوکراین توانست فتوحات ارضی تدریجی علیه یک دشمن تقویت شده و مسلح‌تر کسب کند.»

وی ادعا کرد: «قدرت ناوگان دریای سیاه مسکو در پی حملات اوکراین که توانستند به سامانه‌های دفاع هوایی نفوذ و به مقر آن در کریمه حمله کنند، تضعیف شده است.»

او اظهار کرد، در آخرین دیدارش با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و اعضای کنگره و دیگر مقامات ارشد این کشور یک درخواست فوری را مطرح کرده و از آنها خواست به کی‌یف وام‌های ارزان و مجوزهایی برای ساخت تسلیحات آمریکایی بدهند.

زلنسکی گفت: «من خطاب به آنها گفتم به ما این فرصت‌ها را بدهید و ما تولید خواهیم کرد و این کار را فارغ از اینکه چقدر تلاش و زمان نیاز داشته باشد با سرعت انجام خواهیم داد.»

زلنسکی همچنین گفت نگران است که تلاطمات در غرب آسیا که جزو خشن‌ترین‌ها در چند دهه اخیر بوده توجه جهانی و منابع را از اوکراین دور کند.

او عنوان کرد: «ما همین الان هم می‌توانیم تبعات منحرف شدن توجه جامعه بین‌المللی به خاطر تراژدی در خاورمیانه را ببینیم. فقط یک آدم کور چنین چیزی را تایید نمی‌کند.»

زلنسکی اظهار کرد: «اوکراینی‌ها می‌دانند که ما همچنین باید برای جلب توجه به جنگ تمام عیارمان مبارزه کنیم. ما نباید اجازه دهیم مردم جنگ در اینجا را فراموش کنند.»

رئیس جمهور اوکراین تصریح کرد، منحرف شدن تمرکز از اوکراین ممکن است منجر به کاهش کمک نظامی و اقتصادی به کشور وی شود.  

مقام‌های آمریکایی و اروپایی در تلاش برای رفع این نگرانی‌های اوکراین از بعد از شروع عملیات طوفان الاقصی توسط حماس به رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) سفرهایشان به کی‌یف را ادامه داده‌اند.

زلنسکی گفت: «می‌بینید که توجه به معنی کمک است. اگر توجهی نباشد کمکی هم در کار نیست. ما برای کسب هر ذره از توجه مبارزه می‌کنیم. بدون توجه ممکن است ضعف در کنگره آمریکا پدیدار شود.»

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.