مصر و قطر به دنبال تمدید 2 روزه آتش‌بس در غزه

«دیا رشوان»، رئیس سازمان اطلاع رسانی دولت مصر یادآوری کرد آتش‌بس موقت بین اسرائیل و حماس «به لطف تلاش‌های فشرده مصر و قطر» تمدید شده و اکنون وارد هفتمین روز خود شده است.

 رشوان گفت در توافق گذشته مقرر شد ۱۰ اسیر اسرائیلی و ۳۰ زندانی فلسطینی آزاد شده و کمک‌های انسانی طبق توافقات قبلی وارد منطقه شمال و جنوب غزه شوند. این مقام مصری تصریح کرد قاهره به دقت اجرای توافق آتش‌بس را رصد می‌کند.

قبل از برقراری نخستین آتش‌بس موقت در روز ۲۴ نوامبر (سوم آذرماه) حملات ۷ هفته‌ای اسرائیل در غزه به شهادت بیش از ۱۵۰۰۰ نفر منجر شده بود که بیش از ۵۵۰۰ نفر آنها کودک بودند.

علی‌رغم آتش‌بس شکننده در غزه رژیم اسرائیل حملات یورش‌های مرگبار خود در کرانه باختری را ادامه داده و تقریباً به اندازه زندانیانی که به عنوان بخشی از آتش‌بس آزاد کرده زندانیان جدید فلسطینی دستگیر کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل نیز تأکید کرده که آتش‌بس‌های کنونی به معنی قصد تل‌آویو برای پایان جنگ نیست. رژیم اسرائیل هدف جنگی‌اش از عملیات در غزه را «نابودی حماس» قرار داده است که بسیاری از تحلیلگران حتی در داخل فلسطین اشغلی در تحقق‌پذیری آن تردید دارند.

بسیاری از شخصیت‌های غربی و اروپایی در روزهای گذشته تصریح کرده‌اند که حماس یک تفکر است و امکان نابود کردن آن وجود ندارد. به عنوان مثال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چند روز پیش در نشستی در بارسلونا گفت که حماس یک تفکر و ایدئولوژی است و امکان از بین بردن آن وجود ندارد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.