امضای توافقنامه برقراری روابط دیپلماتیک میان ریاض و ایروان

 این توافقنامه در ابوظبی توسط کارن گریگوریان و سلطان بن عبدالله الانگار سفرای جمهوری ارمنستان و عربستان سعودی در امارات امضا شده است. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان پیشتر نسبت به برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان در آینده‌ای نزدیک ابراز امیدواری کرده بود.

نخست وزیر ارمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به پرسشی درباره برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی، گفت: ما در چند سال گذشته تماس‌هایی با این کشور داشته‌ایم و وزرای خارجه ما دو بار با یکدیگر ملاقات کرده و تماس‌های تلفنی نیز صورت گرفته است.

پاشینیان افزود: من فکر می‌کنم این روند در حال پیشرفت است و امیدوارم که ارمنستان و عربستان سعودی به زودی روابط دیپلماتیک برقرار کنند که این مساله اتفاق بسیار مهمی خواهد بود. ایروان به دلیل حمایت ریاض از موضع باکو در مناقشه قره باغ برای چندین دهه با این کشور روابط دیپلماتیک نداشت.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان نیز پیشتر در گفت‌ وگوی تلفنی با جیحون بایراموف همتای خود در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه ریاض از تمامیت ارضی این کشور دفاع می‌کند، به طور تلویحی در مناقشه اخیر قره‌باغ جانب باکو را گرفته بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.