طالبان عصبانی شد/ می خواهند مهره های سوخته را زنده کنند

دولت طالبان از نشست مخالفان خود که روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد، انتقاد کرد و از کشورهای همسایه افغانستان خواست در میان افغان‌ها «فتنه» ایجاد نکنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع‌نیوز گفت که بعضی کشورها می‌خواهند «مهره‌های سوخته» را دوباره زنده و ایجاد فتنه کنند.

او در ادامه با بیان اینکه روسیه نباید در امور کشورهای دیگر دخالت کند، گفت که طالبان اعتراض خود را به مسکو منتقل کرده است.

روز پنج‌شنبه، نشستی با عنوان «افغانستان در میان گذشته و آینده» در مسکو و با حضور مخالفان طالبان برگزار شد. حزب «روسیه عادل» که میزبان این نشست بود، ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد.

نشست مخالفان طالبان در حالی روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد که در ۲۹ سپتامبر، نمایندگان کشورهای منطقه برای بررسی وضعیت افغانستان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه گردهم آمده‌ بودند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان یکی از شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» بود.

احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در سخنانی در نشست «افغانستان در میان گذشته و آینده» گفت که کشورش در ۲ سال گذشته و با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.

در کنار آقای مسعود، شماری دیگر از چهره‌های ضد طالبان مانند محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، فوزیه کوفی و شکریه بارکزی، اعضای پیشین پارلمان افغانستان در این نشست حاضر بودند.

آقای محقق در این نشست، وضعیت هزاره‌های افغانستان را «تراژیک‌» توصیف کرد و گفت که هزاره‌های افغانستان هم‌زمان با «تبعیض قومی و مذهبی» مواجه هستند.

او گفت که در دولت جمهوری افغانستان، هزاره‌های این کشور حدود «بیست تا بیست و پنج در صد» از قدرت سیاسی را در دست داشتند اما در حال حاضر حتی یک وزیر هزاره هم وجود ندارد و علاوه بر این، دولت طالبان فقه جعفری را به صورت رسمی حذف کرده است.

به باور شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در نروژ که در این نشست سخن می‌گفت، کشورهای همسایه افغانستان بدون «افغانستان باثبات» آرام نخواهند بود.

روسیه در ۲ سال گذشته در کنار حفظ ارتباط خود با طالبان، ارتباط خود را با نیروهای ضد طالبان قطع نکرده است. با وجود این، مسکو تاکنون دولت طالبان را به رسمیت نشناخته اما سفارت افغانستان در روسیه را به نماینده طالبان واگذار کرده است.

مخالفان طالبان که در نشست مسکو حاضر بودند، خواستار حمایت کشورهای منطقه و جهان برای رسیدن به «یک راه حل» برای حل بحران افغانستان شدند.

آقای مسعود در این نشست پیشنهاد داد که برای مشخص کردن نوع نظام سیاسی در افغانستان از گزینه «همه‌پرسی» استفاده شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.