طرح معاون گوترش برای کمک به کاهش بحران در فلسطین

مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و کمک های امدادی اضطراریروز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت: «در حالی که کشتار غزه هر روز به سطوح جدیدی از وحشت می رسد، جهان همچنان در شوک تماشای بیمارستان ها, مرگ نوزادان و محرومیت تمام جمعیت غزه از وسایل اولیه بقا است. این روند نباید ادامه پیدا کند.

پیشنهاد ایران به شورای حقوق‌بشر درباره جنگ در غزه

او طرحی ۱۰ ماده ای را برای کمک به کاهش فاجعه انسانی در غزه ارائه کرد و به ویژه خواستار آتش بس شد. این اظهارات گریفتیس پس از ورود نیروهای اسرائیلی به بیمارستان الشفاء در روز چهارشنبه است. اسرائیل ادعا می کند که مرکز فرماندهی حماس را در تونل‌هایی در زیر بیماران و غیرنظامیانی که از درگیری به این بیمارستان پناه می‌برند، هدف قرار داده است.

گریفیتس گفت که "از گزارش‌های حمله نظامی به بیمارستان الشفا در غزه وحشت زده شده است. بیمارستان ها میدان جنگ نیستند."

این مقام ارشد سازمان ملل همچنین تاکید کرد که سازمان ملل متحد و شرکای آن در غزه "متعهد به پاسخگویی به نیازهای فزاینده بشردوستانه هستند، مثل همیشه با تکیه بر اصول انسانیت، بی طرفی، بی طرفی و استقلال اقدام می کنند. ما برای ارائه کمک, تخصص، دانش و قطعاً اراده داریم."

او از احزاب و کسانی که بر طرف ها نفوذ دارند خواست تا طرح او را اجرا کنند. طرح معاون دبیر کل سازمان ملل همچنین خواستار آزادی گروگان‌های حماس شده و از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که درخواست کمک ۱.۲ میلیارد دلاری برای رفع نیازهای غزه را به طور کامل تأمین کند.

گریفیتس بر نیاز به "تسهیل تلاش های آژانس های امدادی برای ورود مستمر کاروان های امداد رسانی و انجام ایمن این کار" تاکید کرد.

او خواست تا گذرگاه‌های اضافی برای کامیون‌های کمک‌رسانی و تجاری باز شود و به سازمان ملل و سایر سازمان‌های بشردوستانه اجازه داده شود تا به مقادیر کافی سوخت برای ارائه کمک‌ها و ارائه خدمات اولیه دسترسی داشته باشند.

او گفت که سازمان‌های بشردوستانه باید بتوانند "بدون مانع یا مداخله کمک‌ها را به سراسر غزه برسانند."

گریفیتس همچنین خواستار بهبود سیستم اطلاع رسانی بشردوستانه برای کمک به اطمینان از محافظت از غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی در جنگ شد و گفت: «اینها اقداماتی است که برای کنترل کشتار مردم در غزه لازم است. جهان باید قبل از اینکه خیلی دیر شود وارد عمل شود.»

بمباران یک پایگاه اسرائیلی / حزب‌الله بیانیه داد

 گروههای مقاومت فلسطین روز شنبه ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳ عملیات غافلگیر کننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اشغالگر قدس آغاز کردند و این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات گروههای مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

حمایت امنیتی و نظامی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا از اسرائیل به بهانه دفاع از خود، عملا چراغ سبز و مجوزی به این رژیم برای کشتار بی‌رحمانه کودکان و زنان فلسطینی است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.