وضعیت فاجعه‌بار در بیمارستان غزه/ بوی اجساد همه جا را فرا گرفت

وزارت بهداشت غزه با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های این منطقه از خدمت خارج شده‌اند، اعلام کرد که پیکر ۱۰۰ شهید در بیمارستان شفا وجود دارد و به دلیل نبود برق و عدم انتقال، بوی اجساد همه بخش‌های آن را برداشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در غزه در گفت‌ وگو با شبکه العربی گفت که برخی بیمارستان‌های این منطقه که سوخت آنها تمام شده و از خدمت خارج شده‌اند در حال بمباران گسترده از سوی رژیم صهیونیستی هستند.

وی تاکید کرد: بیمارستان های غزه دیگر قادر به انجام عمل جراحی و دیگر خدمات درمانی نیستند و تک‌تیراندازهای صهیونیست یکی از بیماران را به‌طور مستقیم هدف تیراندازی خود قرار دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه افزود: رژیم اشغالگر اجازه تحرک و جابه‌جایی بین ساختمان‌های مرکز پزشکی شفا را نمی‌دهد و همچنین اجازه نمی‌هد که خودروهای امداد ‌ونجات برای انتقال بیماران و مجروحان به بیمارستان بیایند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ شهید در بیمارستان شفا داریم و بوی اجساد همه بخش‌های آن را برداشته است.

از سوی دیگر سازمان جهانی غذا اعلام کرد که گزارش‌هایی درخصوص کشته شدن شمار زیادی از اهالی غزه در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به ساختمان وابسته به سازمان ملل در این منطقه منتشر شده است.

پیش از این معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه نیز با بیان اینکه حمله به مراکز درمانی غزه و قطع آب و برق و غذای آنها از سوی صهیونیست ها، قابل توجیه نیست، گفته بود که شلیک به بیماران و غیر نظامیان در غزه که تلاش می‌کنند از محل درگیری‌ها دور شوند، اقدامی غیر قابل قبول است و باید به آن پایان داده شود.

«مارتین گریفیتس» تاکید کرده بود که بیمارستان های غزه باید در امنیت باشند و از تبدیل آنها به صحنه درگیری خودداری شود.

در تحولی مرتبط، «فیلیپ لازارینی» کمیسر کل آژانس کار و امداد سازمان ملل (آنروا) هم در سخنانی وضعیت زندگی ساکنان نوار غزه در سایه تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی را شوکه کننده ارزیابی کرد.

فیلیپ لازارینی در اجلاس سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض اعلام کرد، ۱۰۱ نفر از کارکنان فلسطینی آنروا در غزه جان باختند.

وی گفت: شرایط مجتمع پزشکی الشفاء خطرناک است و در حال حاضر تنها یک سوم مراکز بهداشتی در غزه فعال هستند.

کمیسر کل آنروا افزود: زندگی در غزه شوکه کننده است، پناهگاه‌های آژانس پر است و ساکنان احساس می کنند که توسط اعراب، مسلمانان و جهان رها شده‌اند.

لازارینی تاکید کرد: باید در غزه آتش‌بس فوری برقرار شود و کمک‌ها بدون قید و شرط ارسال شوند.

کمیسر کل آنروا ادامه داد: باید بودجه کافی در اختیار آنروا قرار گیرد تا نقش خود را در غزه ایفا کند.

نیروههای مقاومت فلسطین روز شنبه ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳ عملیات غافلگیر کننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اشغالگر قدس آغاز کردند و این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات گروههای مقاومت، با کمک آمریکا و اکثر کشورهای غربی اقدام به بمباران مراکز درمانی و منازل مسکونی غزه کرده که تاکنون در اثر این اقدام جنایتکارانه بیش از ۱۱ هزار فلسطینی به شهادت رسیده اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.