مذاکرات ایران و عراق درباره یک توافق مهم

عبداللطیف رشید، رئیس‌جمهور عراق امروز (سه‌شنبه) میزبان قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی این کشور در کاخ بغداد بود.

دو طرف در این دیدار درخصوص آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق و منطقه گفت‌وگو کردند.

رئیس‌جمهور عراق در این دیدار بر لزوم گسترش تلاش‌ها و تقویت امنیت در مناطق مرزی تاکید کرد.

عبداللطیف رشید با تمجید از توافق امنیتی مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق بر اهمیت این توافق در تقویت ثبات و امنیت تاکید کرد.

وی همچنین گفت: امیدواریم که یک توافق امنیتی مشابه با ترکیه امضا کنیم و به اقداماتی که تاثیر منفی بر روابط دو کشور می‌گذارد، پایان دهیم.

توافق امنیتی ایران و عراق در چه مرحله‌ای است؟

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق اخیرا برای دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی و برخی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی به تهران آمد.

در این دیدارها موضوعات منطقه‌ای و دو جانبه از جمله نحوه اجرای توافق امنیتی بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با گلایه سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر اینکه توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق تا کنون به صورت کامل از سوی بغداد اجرایی نشده است، گفت: در سفر اخیری که مشاور امنیت ملی عراق به تهران داشت و مقام امنیتی اقلیم کردستان عراق نیز وی را همراهی می‌کرد در خصوص آخرین وضعیت اجرای توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق رایزنی و گفت‌وگو شد و طرف عراقی گزارشی از اقدامات انجام شده در ارتباط با اجرای این توافق به طرف ایرانی ارائه کرد و در این خصوص رایزنی و گفت‌وگو انجام شد.

وی با بیان اینکه همچنین طرف ایرانی نیز یافته‌ها و دیدگاه‌های خود را ارائه کرد تصریح کرد: دستگاه‌های ذیربط عراقی با همکاری مقام‌های اقلیم کردستان عراق تا الان گام‌های موثری را در مسیر اجرای توافقنامه مذکور و استقرار نیروهای مرزبانی عراق در مرزهای مشترک و برچیدن مقر گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریستی داشته و گزارش آن را به طرف ایرانی ارائه کرده است.

این دیپلمات ارشد در ادامه گفت: کمیته مشترکی نیز در این خصوص شکل گرفته است که البته از قبل کمیته مشترک داشتیم و امیدواریم با درک صحیحی که مقامات دولت عراق و اقلیم کردستان عراق از انتظارات به حق ایران دارند و در پرتو مناسبات دوستانه، برادرانه و سازنده بین ایران و عراق و همکاری‌های خوب از سوی اقلیم کردستان عراق گام‌های لازم برای اجرای کامل توافقنامه امنیتی برداشته شود و همانطور که اشاره کردم این موضوع در چارچوب کار کمیته مشترک ادامه دارد و ما انتظار داریم که دولت عراق به تعهدات و مسئولیت‌های خود مبتنی بر روابط برادرانه‌ای که بین دو کشور وجود دارد عمل کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.