این رئیس جمهور از خجالت مکرون درآمد/ لازم نیست نگران روابط ما با روسیه باشید

رئیس جمهوری آفریقای مرکزی به ماکرون گفت،‌ پاریس لازم نیست نگران روابط این کشور با روسیه باشد.

"آرشانژ توادوره" رئیس جمهوری آفریقای مرکزی در جریان دیدارش با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس و در مسیرش به سمت کوبا برای شرکت در نشست گروه ۷۷ این صحبت‌ها را مطرح کرد.

به گفته سخنگوی توادوره، وی به ماکرون گفت که جمهوری آفریقای مرکزی با مقام‌های روسی در چارچوب یک توافق همکاری دفاعی و تجاری بین دو کشور همکاری می‌کند.

توادوره همچنین تاکید کرد که سایر جنبه‌ها و زمینه‌های روابط ربطی به پاریس ندارد.

توهین آلمان خون چین را به جوش آورد

اخیرا، ماکرون با هدف احیای روابط دو جانبه بین پاریس و بانگی با توادوره دیدار داشت. روابط دو کشور چندین سال است که چندان مناسب نیست که یکی از عواملش همکاری جمهوری آفریقای مرکزی با مسکو و حضور نیروهای گروه واگنر در این کشور آفریقایی است.

روسای جمهوری فرانسه و جمهوری آفریقای مرکزی همچنین برای تداوم همکاری با هدف یکپارچگی، ثبات و اجرای گفت‌وگوهای جامع و مثبت در این کشور آفریقایی توافق کردند.

درحالیکه توادوره حمایتش را از روابط قویتر با فرانسه بیان کرد، بر حفظ همکاری با مسکو نیز تاکید داشت که شریک اصلی و قابل اعتماد از سوی کشورهای مرکزی آفریقا مانند مالی و بورکینافاسو قلمداد می‌شود.

برای چندین سال، فرانسه بابت مداخله در امور داخلی کشورهای آفریقایی که پیشتر مستعمره فرانسه بودند در مظان اتهام قرار داشت و انتقادهایی به ناکامی سربازان فرانسوی در مقابله با شبه نظامیان در منطقه ساحل مطرح می‌شد.

در نیجر وقتی کودتای ژوئیه صورت گرفت و محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شد، ماکرون که بر حمایتش از بازوم تاکید داشت به تداوم عملیات نواستعماری علیه مردم نیجر متهم شد.

روز شنبه نیز سخنگوی ریاست جمهوری آفریقای مرکزی که پیشتر مستعمره پاریس بود به شبکه خبری RFI گفت، مقام‌های دولت بانگی به شدت از یکپارچگی کشور دفاع می‌کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.