توضیحات رسمی وزارت علوم درباره اخراج 58 استاد دانشگاه

بر اساس توضیحات روابط عمومی وزارت علوم ـ درخصوص ادعای اخراج ۵۸ استاد دانشگاه که اخیرا از سوی برخی رسانه‌ها و در فضای مجازی مطرح شده ـ ۷ نفر از ۵۸ عضو هیات علمی دانشگاه‌ها به دلیل رکود علمی یا عدم تبدیل وضعیت و یا از دست دادن صلاحیت علمی و عمومی در وضعیت قطع همکاری با دانشگاه‌ها قرار گرفتند که ۲ نفر از آنها به دلیل پاسخ منفی استعلام از نهادها و مراجع امنیتی در وضعیت قطع همکاری قرار گرفتند.

یک نفر از اعضای هیات علمی که بدون اطلاع دانشگاه از کشور خارج شده است نیز در وضعیت بلاتکلیف قرار دارد. همچنین ۳ عضو هیات علمی در سن قانونی بازنشست شده‌اند.

بر اساس گزارش وزارت علوم، ۵ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها صرفا از پست مدیریتی خود استعفا داده‌اند یا جابه‌جا شده‌اند.

بر این اساس، ۳ عضو هیات علمی دانشگاه نیز که دارای پرونده قضایی بیرون از دانشگاه هستند، در وضعیت تعلیق موقت قرار دارند.

انتقاد همتی از توقیف «انتخاب»/ نباید اجازه داد معدود رسانه‌های منتقد دولت هم بسته شوند

همچنین ۷ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها دارای حکم از هیات رسیدگی تخلفات انتظامی اعضای هیات علمی هستند و به صورت موقت تعلیق شده‌اند و ۳ عضو هیات علمی نیز در هیات رسیدگی تخلفات انتظامی اعضای هیات علمی پرونده دارند ولی هنوز حکمی برایشان صادر نشده است.

۷ عضو هیات علمی نیز بدون رابطه استخدامی و به صورت حق التدریس در دانشگاه‌ها تدریس می‌کردند که با اتمام دوره قرارداد دیگر در آن دانشگاه تدریس نمی‌کنند.

در نهایت، ۳ نفر از ۵۸ عضو هیات علمی تعلیق شده به دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعلق دارند و ۱۷ نفر نیز در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت بوده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.