اوکراین روسیه را پس زد/ پیشروی کی‌یف در محور جنوبی

 اوکراین دوشنبه اعلام کرد که هم‌زمان با بازدید زلنسکی از ۲ منطقه خط مقدم نبرد، نیروهای این کشور قلمرو بیشتری را در جبهه شرقی بازپس گرفته‌اند و در حال پیشروی به سمت جنوب در جریان ضد حمله خود علیه نیروهای روسیه هستند.

هانا مالیار معاون وزیر دفاع اوکراین در کانال تلگرامی خود نوشت: نیروهای ما در هفته گذشته حدود ۳ کیلومتر مربع از اراضی اطراف شهر باخموت را که در ماه مه پس از ماه‌ها درگیری سنگین توسط نیروهای روسی تصرف شده بود، بازپس گرفتند.

وی همچنین از موفقیت نامشخصی در مسیر روستاهای نوودانیلیوکا و نووپروکپیوکا در منطقه جنوبی زاپروژیا خبر داد اما جزئیاتی در این مورد ارائه نکرد.

مالیار افزود: اوکراین از زمان شروع حمله متقابل خود در اوایل ژوئن، اکنون در مجموع حدود ۴۷ کیلومتر مربع از اراضی اطراف باخموت را پس گرفته است.

از سوی دیگر ویدئوهایی که روز دوشنبه در وب‌سایت ریاست‌جمهوری اوکراین منتشر شد، نشان می‌دهد که زلنسکی از سربازان این کشور در منطقه دونتسک شرقی، جایی که باخموت در آن قرار دارد و در منطقه زاپوریژژیا، جایی که نیروهای کی‌یف در تلاش هستند به سمت جنوب و دریای آزوف پیش بروند، بازدید می‌کند.

در این ویدئوها زلنسکی در حالی نشان داده شده است که به سربازان مدال اهدا می‌کند و از پزشکان بیمارستان صحرایی در جبهه جنوبی تشکر می‌کند.

رئیس جمهور اوکراین همچنین در سخنرانی شبانه خود که از داخل یک قطار تصویربرداری شده بود، در رابطه با ملاقات خود با نیروهای اوکراینی، گفت: بازخورد سربازان در مورد روند درگیری جدی گرفته خواهد شد.

وی افزود: هر چیزی که رزمندگان ما در مورد آن صحبت کردند، به فرماندهانی که در جلسات فرماندهی شرکت می‌کنند ارائه خواهد شد.

زلنسکی تاکید کرد: من افتخار می‌کنم که چنین مردم عادی و در عین حال قهرمانی در کشورمان داریم. به لطف شما، اوکراین قطعا در اینجا خواهد ماند و این برای همه نسل‌های آینده مهم است.

به نوشته رویترز، کی‌یف در تهاجم ۳ ماهه خود تعدادی از روستاها و سکونتگاه‌ها را بازپس گرفته اما سربازانش توسط میادین مین و استحکامات دفاعی گسترده روسیه با مشکل مواجه شده‌اند.

مالیار هفته گذشته گفت: نیروهای اوکراینی خط اول دفاعی روسیه را شکسته‌اند و ارتش اوکراین انتظار دارد اکنون با سرعت بیشتری پیشروی کند.

یک حساب کاربری وزارت دفاع روسیه در تلگرام روز دوشنبه به نقل از یک افسر با رمز خارپشت، گفت: دشمن به شدت و سرسختانه حمله می‌کند اما ما محکم ایستاده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم از خطوط دفاعی ما عبور کنند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.