مذاکره تسلیحاتی خطرناک روسیه و کره شمالی/  پوتین در انتظار سفر کیم جونگ اون

یک مقام ارشد کاخ سفید که نامش اعلام نشده، گفته است که رهبر کره شمالی به روسیه سفر خواهد کرد تا درباره تأمین تسلیحات مسکو گفتگو کند.

از سوی دیگر شورای امنیت ملی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که مذاکرات تسلیحاتی بین روسیه و کره شمالی به موقع در حال پیشرفت است. با این حال شورای امنیت ملی آمریکا اشاره‌ای به جزئیات این مذاکرات نکرده است.

پیشتر نیز در ماه میلادی گذشته، آمریکا اعلام کرده بود که در صورت لزوم کره شمالی و روسیه را تحریم خواهد کرد. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از سفر وزیر دفاع روسیه به پیونگ یانگ اعلام کرد که ایالات متحده در خصوص اعمال تحریم‌ها علیه کره شمالی و روسیه در صورت لزوم تردید نخواهد کرد.

«متیو میلر»، سخنگوی این سازمان همچنین ادعا کرد که روابط نزدیک میان پیونگ یانگ و مسکو «دقیقا برای امنیت بین المللی مفید نبوده است!» وی در ادامه افزود: ما در گذشته تحریم‌هایی را علیه کره شمالی به دلیل فعالیت‌های مختلف اعمال کرده ایم.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) پیشتر گزارش داد که «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور در پیونگ یانگ با یک هیئت نظامی روسیه به رهبری «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه دیدار و گفتگو کرده است.

منابع کره شمالی گفتند که این دیدار به تعمیق بیشتر روابط بین روسیه و کره شمالی کمک خواهد کرد. در این دیدار همچنین وزیر دفاع روسیه پیام شخصی «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه را به «کیم جونگ اون» تحویل داد و رهبر کره شمالی از این پیام قدردانی کرد.

در این دیدار دو طرف در مورد مسائل امنیت ملی، منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

در آستانه «روز پیروزی» کره شمالی، هیئتی به ریاست سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه عازم این کشور شده بود.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی یک روز پس از تأیید حضور هیئت چینی در این مراسم «روز ملی»، از حضور هیئت روسی نیز خبر داد.

رسانه‌های خارجی این اقدام پیونگ‌یانگ را به عنوان نشانه‌ای از بازگشایی مرزهای کره شمالی به روی مقامات سطح بالای خارجی تعبیر کرده‌اند. مرزهای کره شمالی پس از شیوع همه‌گیری کووید -۱۹ برای دوره‌ای طولانی بسته بود.

روابط کره شمالی و روسیه طی سال‌های اخیر روبه گسترش بوده و کره شمالی از عملیات نظامی روسیه در اوکراین نیز حمایت کرده است.

ماه گذشته هم، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در پیامی تلگرامی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ضمن اعلام حمایت و ابراز همبستگی تمام با مردم روسیه که از حق حاکمیت و آینده خود دفاع می‌کنند، برای پوتین آرزوی پیروزی کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.