گام جدید ارمنستان بریا برقراری صلح با جمهوری آذربایجان

خبرگزاری آذرتاج اعلام کرد که دولت ارمنستان پیشنهاد جدیدی برای امضای توافقنامه صلح و پایان خصومت بین ایروان و باکو به جمهوری آذربایجان ارائه کرده است.

به نقل از این رسانه، نخست وزیر ارمنستان ارائه پیشنهاد جدید صلح کشورش به جمهوری آذربایجان را در جلسه هیات دولت کشور خود اعلام کرده است.

بنا به این گزارش، "نیکول پاشینیان" هنگام اعلام خبر ارائه پیشنهاد جدید صلح به طرف آذری اعلام کرده است: "من می خواهم بر تعهد ارمنستان به دستور کار صلح تاکید کنم. باید به شما اطلاع دهم که ما پیشنهاد جدید خود را در مورد پیمان صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان به طرف آذری ارسال کرده ایم. "

افشاگری درباره دستکاری هواپیمای پریگوژین قبل از پرواز

رسانه‌های جمهوری آذربایجان تاکنون جزئیاتی از پیشنهاد صلح ارائه شده از سوی ارمنستان منتشر نکرده‌اند و مقامات این کشور نیز هنوز واکنشی در برابر این پیشنهاد نشان نداده‌اند.

مقامات دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بارها طرف مقال خود را به کارشکنی در برابر ابتکارات صلح جامعه بین‌المللی و رفع اختلاف مناقشه بیش از ۳۰ ساله دو کشور بر سر قره باغ متهم کرده اند.

منطقه کوهستانی قره‌باغ در داخل جمهوری آذربایجان واقع است، اما از زمان پایان جنگ در سال ۱۹۹۴ به اشغال نیروهای ارمنستان درآمد، اما در جریان جنگ پاییز ۲۰۲۰، بخش زیادی از آن آزاد شد و با امضای معاهده آتش بس سه جانبه بین روسیه ـ جمهوری آذربایجان ـ ارمنستان، تکلیف خانکندی مرکز قره‌باغ نامشخص رها شد.

اختلاف بر سر ایجاد گذرگاه بین خانکندی و خاک ارمنستان از طریق شهر لاچین و نیز گذرگاه بین بخش شرقی خاک جمهوری آذربایجان به سمت نخجوان موسوم به کریدور زنگه‌زور و نیز نامشخص بودن وضعیت مدیریت مناطق ارمنی نشین قره باغ از جمله موارد و موانع صلح بین دو کشور در سه سال گذشته بوده است.

خودداری ارمنستان در ایجاد گذرگاه بین بخش اصلی و شرقی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان موجب شد که باکو نیز مسیر تردد در گذرگاه لاچین را برای ارامنه ساکن قره باغ مسدود کرده و مسیر جایگزینی را پیشنهاد کند که با مخالفت ارمنستان مواجه شد.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه حاضر شده و تلاش خود را برای برقراری آتش بس بین طرفین آغاز کردند ولی در مدت ۳۳ ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.