ممنوعیت برای اتباع بیگانه در اطراف حرم شاهچراغ (ع)

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: سکونت اتباع بیگانه در محدوده اطراف حرم مطهر شاهچراغ (ع) ممنوع است.

بهرنگ قربانی افزود: این تصمیم به دنبال حادثه تروریستی اخیر در حرم مطهر شاهچراغ (ع) اتخاذ شده و بر اساس آن مالکان منازل مسکونی محدوده اطراف حرم اجازه واگذاری منازل خود را چه به شکل رهن یا اجاره به اتباع بیگانه را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: این مسئله به شکل پیامک برای شهروندان ارسال شده و به زودی به اتباع نیز اعلام خواهد شد که حق سکونت در این محدوده را ندارند و در یک بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ روزه باید نسبت به تخلیه این مکان ها اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، یک عامل تکفیری عصر روز یکشنبه با سلاح گرم وارد حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) شد و از ورودی اقدام به تیراندازی به سمت زائران و خادمان کرد.

در این حادثه تا کنون ۲ نفر شهید و هفت نفر(پنج نفر مجروح و ۲ نفر مصدوم) مجروح یا مصدوم شده اند که همه آنها به مراکز درمانی منتقل و تحت مداوا قرار دارند.

یک نفر عامل این حادثه تروریستی با ورود به موقع ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر شد.

حرم شاهچراغ(ع) روز چهارشنبه چهارم آبان سال ۱۴۰۱ نیز مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفت که در نتیجه آن ۱۳ نفر به شهادت رسیدند و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند. عاملان این اقدام تروریستی یک ماه گذشته اعدام شدند.

 

ممنوعیت فعالیت اتباع بیگانه در شغل فروشندگی

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، با اشاره به ممنوعیت فعالیت اتباع بیگانه در شغل فروشندگی گفت: استان فارس نخستین استانی بود که این از نیمه خردادماه امسال این ممنوعیت را اعلام کرد و به دنبال آن برخی دیگر استان ها نیز آنرا اجرا کردند.

قربانی افزود: البته این بدان معنا نیست که هم اینک هیچ یک از اتباع در شغل فروشندگی فعالیت ندارد اما نسبت به گذشته بسیار کمتر شده و تا مرحله پملب واحدهای متخلفی که این دستورالعمل را رعایت نکنند پیش خواهیم رفت.

 

حضور ۳۵۸ هزار اتباع خارجی در فارس

وی، تعداد اتباع خارجی حاضر در استان فارس ۳۵۸ هزار نفر برشمرد و افزود: از این تعداد ۱۲۱ هزار نفر بعد از روی کار آمدن مجدد دولت طالبان وارد کشورمان شدند.

قربانی، حضور اتباع خارجی در استان را هم فرصت و هم تهدید دانست و ادامه داد: در برخی مشاغل در استان که هموطنان استقبال نمی کنند با کمبود نیرو مواجه هستیم از جمله در آجرپزی های کوار، سنگ‌بری‌های نی‌ریز و برخی مرغداری ها که از ظرفیت نیروی کار اتباع بیگانه استفاده می شود.

 

اختصاص حداکثر ۴۰ درصد ظرفیت مدارس به دانش آموزان اتباع خارجی

وی گفت: همچنین بنا بر مصوبه کارگروه ساماندهی استان، به اداره کل آموزش و پرورش و فرمانداری های استان ابلاغ شده که حداکثر ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس باید ۴۰ درصد باشد و حتما باید ۶۰ درصد ظرفیت مدارس به دانش آموزان ایرانی اختصاص داده شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.