تشدید مسایل امنیتی در مرز لهستان با بلاروس

«ماریوش بلاشاک» وزیر دفاع لهستان امروز (پنجشنبه) خبر داد که ورشو قصد دارد ۱۰ هزار نظامی را در شرق این کشور برای محافظت از مرز با بلاروس مستقر کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، بلاشاک در این‌باره توضیح داد: «حدود ۱۰ هزار نظامی در شرق کشور حضور خواهند داشت. ۴ هزار نفر از آنها مستقیماً از مرزبانان پشتیبانی خواهند کرد و ۶ هزار نفر دیگر در مناطق مرزی مستقر می‌شوند».

وزارت دفاع لهستان پیشتر گفته بود که «توماش پراها» فرمانده ارشد سازمان مرزبای این کشور، روز دوشنبه از این وزارتخانه خواسته بود که با انتقال یک‌هزار نظامی دیگر به مرز لهستان و بلاروس موافقت کند.

روسیه مرگبارترین موشک خود را رو کرد/ کار اوکراین تمام است؟ + عکس

در حال حاضر و بعد از انتقال اعضای شرکت پیمانکار نظامی خصوصی «واگنر» به بلاروس، ارتش لهستان ۲ هزار نظامی را در مرز با این کشور مستقر کرد.

هفته گذشته نیز وزارت امور خارجه لهستان مدعی شد که دو بالگرد بلاروسی حریم هوایی این کشور را نقض کرده اند و پس از آن رئیس وزارت دفاع ورشو دستور افزایش تعداد نیروها در مرز با بلاروس را صادر کرد.

همزمان وزارت دفاع بلاروس نیز با رد کردن اتهام‌زنی لهستان درباره نقض حریم هوایی توسط بالگردهای بلاروس، گفت که این ادعاها برای توجیه تجمع نیروها و تجهیزات نظامی لهستان در مرز بلاروس مطرح شده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.