روسیه 5 دیپلمات سوئدی را اخراج کرد!

تاس گزارش داد، در پی احضار مالنا مارد سفیر سوئد در مسکو در روز پنجشنبه اخراج این پنج دیپلمات سوئدی به اطلاع وی رسانده شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: سفیر سوئد مطلع شد که طرف روسی تصمیم گرفته است پنج دیپلمات سوئدی از جمله سه نفر از اعضای دفتر وابسته نظامی سفارت سوئد در مسکو را به عنوان اقدام تلافی‌جویانه از این کشور اخراج کند.

وزارت امور خارجه روسیه یادآور شد که آنها تصمیم استکهلم برای اخراج پنج کارمند نمایندگی‌های دیپلماتیک مسکو در سوئد در ۲۵ آوریل ۲۰۲۳ (۵ اردیبهشت) را اقدامی آشکارا خصمانه می‌دانند.

وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد: این اقدامات مقامات سوئدی وضعیت روابط دو جانبه را که در حد بی‌سابقه‌ای تنزل یافته، وخیم‌تر کرده است.

به نوشته خبرگزاری تاس، به دیپلمات‌های سوئدی دستور داده شده است تا در همان چارچوب زمانی که مقامات سوئدی برای خروج دیپلمات‌های روسی تعیین کرده‌اند، روسیه را ترک کنند.

پیشتر در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۲۳ (۵ اردیبهشت)، وزارت خارجه سوئد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر مسکو در این کشور را فراخوانده و به او اطلاع داده که از پنج تن از کارکنان سفارت روسیه در استکهلم خواسته شده است تا سوئد را ترک کنند.

در آن بیانیه تصریح شده بود که این افراد اقدام به فعالیت‌هایی کرده‌اند که ناقض کنوانسیون وین در رابطه با روابط دیپلماتیک میان کشورها است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.