رایزنی نظامی امیر قطر و فرمانده سنتکام

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دوشنبه با ژنرال «مایکل کوریلا» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» در قطر دیدار و دو طرف درخصوص همکاری نظامی و دفاعی میان دو کشور گفت وگو کردند.

لفاظی جدید وزیر جنگ اسراییل علیه ایران

دیوان امیری قطری در بیانیه‌ای با اعلام این خبر افزود که دو طرف در این دیدار روابط راهبردی میان دو کشور و چشم انداز توسعه و تقویت آن در زمینه همکاری نظامی و دفاعی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

براساس این بیانیه امیر قطر و کوریلا همچنین درخصوص آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت وگو کردند.

قطر میزبان ۱۳ هزار نظامی آمریکایی است که اکثریت آنها وابسته به نیروهای هوایی و در پایگاه «العدید» واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب غرب دوحه مستقر هستند.

روابط قطر و آمریکا در دوران جوبایدن بشدت توسعه پیدا کرده است، بطوری که امیر قطر نخستین رهبر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بود که میهمان بایدن در کاخ سفید شد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۰ همزمان با حضور امیر قطر در واشنگتن در نامه ای به کنگره اعلام کرد که قصد دارد قطر را به عنوان کشور متحد و همپیمان آمریکا در خارج از ناتو معرفی کند.

هراس از ایران، صهیونیست‌ها را وادار به افزایش بودجه نظامی کرد

رئیس جمهوری آمریکا در این نامه اعلام کرد این تصمیم را با توجه به کمک‌ های قطر به تلاش‌های آمریکا در حوزه فعالیت سنتکام و همچنین اهمیت تعمیق همکاری ‌های دوجانبه دفاعی و امنیتی میان دو کشور گرفته است.

متحد غیرناتو یا خارج از ناتو به گروهی از متحدان آمریکا اطلاق می‌شود که با نیروهای مسلح واشنگتن روابط راهبردی دارند اما عضو "سازمان پیمان آتلانتیک شمالی" (ناتو) نیستند. واشنگتن مدعی است اطلاق این عنوان به متحدانش برای آنها مزایای مالی و نظامی دارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.