این 2 زن در انتخابات ترکیه رکوردشکنی کردند +عکس

زنان ترکیه در انتخابات 24 اردیبهشت، نه تنها رکورد حضور در پای صندوق های رأی را شکستند بلکه موفق شدند بیش از همه دوره های قبلی پارلمان، راهی مجلس ملی کبیر ترکیه شوند.

قربانی اصلی افشای ماجرای اعطای خودروهای شاسی بلند به نمایندگان مجلس

اگر اردوغان ببازد و قدرت را تحویل ندهد مثل گاو ۹ من شیرده می شود

از بین 600 نماینده مجلس بیست و هشتم ترکیه، 121 کرسی به زنان تعلق گرفته است  که رکوردی بی سابقه در تاریخ یکصد ساله جمهوری ترکیه به شمار می رود.

شوک اردوغان به اپوزیسیون ترکیه / نتیجه دور دوم چه خواهد شد؟

در مجلس کنونی 17.1 درصد نمایندگان، زن هستند ولی در مجلس جدید این عدد به 20.1 درصد رسیده است و بدین ترتیب، بیش از یک پنجم نمایندگان پارلمان ترکیه را زنان تشکیل خواهند داد.

زهرا نور آیدمیر؛ جوان ترین نماینده مجلس ترکیه از حزب عدالت و توسعه

1572672_580

حزب اسلامگری عدالت و توسعه که  رجب طیب اردوغان  آن را تأسیس کرده است، 50 نماینده زن در مجلس جدید دارد. این در حالی است که حزب حمهوری خواه خلق به رهبری  کمال قلیچدار اوغلو  ، 30 نماینده در پارلمان آتی خواهد داشت.

رومیاسا کاداک، نماینده زن پارلمان ترکیه از حزب عدالت و توسعه  

1572673_970


 زهرا نور آیدمیر و رومیاسا کاداک با ۲۵ و ۲۷ سال سن، جوان ترین زنان پارلمان جدید هستند که هر دو نیز از حزب عدالت و توسعه اند.

در انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه ۸۸.۵ درصد مردم شرکت کردند.

 ائتلاف " جمهور " متشکل از عدالت و توسعه و هم پیمانان آن توانست با ۴۹.۴۶ درصد آرا، بیشترین کرسی را در پارلمان به دست آورد.
 
بعد از آن، حزب جمهوری خواه خلق و متحدانش که با ائتلاف " ملت " وارد صحنه شده بودند، ۳۵.۰۲ درصد آرا را کسب کردند. 

احراب کردی  هم با ۱۰.۵۴ درصد آرا، سومین قطب پارلمان آینده ترکیه هستند. بقیه احراب، نیز کرسی های کمتری را به خود اختصاص دادند.

در انتخابات ریاست جمهوری هم اردوغان تنها با آرایی معادل نیم درصد کمتر از حد نصاب، از پیروزی در مرحله اول باز ماند و همراه قلیچدار اوغلو، به مرحله دوم رفت.

مرحله دوم انتخابات ترکیه، ۷ خرداد برگزار می شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.