اتحادیه اروپا یک میلیارد یورو به اوکراین اختصاص می‌دهد

«دیمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین نیز از این اقدام اتحادیه اروپا استقبال کرد. وی در پیامی توییتری نوشت: «از موافقت شورای اروپا با بخش دوم کمک یک میلیارد یوروی برای تامین مشترک مهمات برای اوکراین استقبال می‌کنم. این گام قابلیت‌های دفاعی طولانی مدت اوکراین را تقویت بخشید و اوکراین را برای شکست تهاجم روسیه انعطاف پذیر می‌کند».

با وجود هشدارهای مکرر روسیه به کشورهای غربی برای حمایت نظامی از اوکراین و ارسال تجهیزات رزمی به این کشور، آمریکا یک بسته کمک جدید برای کی‌یف اعلام کرد.

دولت آمریکا شامگاه چهارشنبه ضمن اعلام کمک نظامی ۳۰۰ میلیون دلاری برای اوکراین، گفت که این بسته برای اولین‌بار شامل موشک‌های کوتاه‌بُرد هواپرتاب با نام «هایدرا-۷۰» می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این حمایت نظامی جدید، سی‌وهفتمین بسته از کمک‌های آمریکا برای اوکراین از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس در فوریه ۲۰۲۲ است که مجموع کمک‌های ارسالی را به ارزش ۳۵.۷ میلیارد دلار می‌رساند.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای درباره این بسته کمکی جدید گفت: «آمریکا و متحدان و شرکای ما تا زمانی که لازم باشد در کنار اوکراین متحد خواهند ماند».

طبق این گزارش، آمریکا در این بسته راکت، مهمات و توپخانه‌های هویتزر ۱۵۵ میلی متری را با هدف تضعیف مواضع زمینی روسیه برای پیشروی نظامیان اوکراینی در جریان عملیات ضدحمله ارسال می‌کند.

به نوشته رویترز، موشک هایدرا-۷۰، نوعی موشک هواپرتاب و بدون هدایت است که توسط شرکت «جنرال داینامیکس» ساخته شده و معمولاً از غلاف‌های متصل به هواپیماهای جنگی برای پشتیبانی از نیروهای زمینی پرتاب می شوند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.