ماجرای یک بیماری وارداتی به ایران

معاون بین‌الملل وزارت بهداشت گفت: نزدیک به ۶۰ درصد موارد مالاریا در کشور وارداتی است و اینها چالش‌هایی است که ایمونولوژی هم باید درباره آن فکر کند.

محمدحسین نیک‌نام معاون بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در افتتاحیه شانزدهمین کنگره بین‌المللی ایمونولوژی و آلرژی، گفت: شکل و محتوای برگزاری این جشنواره نشان دهنده غنای علمی گروه ایمونولوژی است هرچند که به علت کرونا چندسالی از برگزاری چنین کنگره‌ای محروم بودیم.

حادثه دلخراش در اتوبان بابایی/پرتاب شدن راننده ۲۰۶ به بیرون از خودرو

وی با اشاره به اهمیت ایمونولوژی و بخش کاربردی آن در رشته‌های مرتبط با سلامت، اظهار کرد: حادثه کرونا نشان داد که ایمونولوژی نقشی محوری دارد و خوشبختانه نقش پررنگی در کنترل بیماری کرونا ایفا کرد.

معاون بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شبکه بهداشتی کشور به عنوان یک نمونه مثال زدنی موفق در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: در زمان وزارت لنکرانی به وی عرض کردم نمی‌توان تنها در داخل مرزها به مراقبت سلامت پرداخت؛سلامت مانند امنیت است و باید به شکل فرا مرزی برای حفظ آن اقدام کرد.

نیک نام تصریح کرد: با تشکیل گروه پنج متشکل از عراق، افغانستان، پاکستان، ایران و سازمان جهانی بهداشت این امر مهم دنبال شد؛ هرچند که چند سالی دنبال نشد ولی مجددا با دوره وزارت عین‌اللهی این گروه احیا شد و بسیاری از بیماری‌های مسری مانند وبا، سرخک و... اکنون پیگیری می‌شود تا بتوان موفقیتی همچون دستاوردی که در عدم وقوع حتی یک مورد از بیماری فلج اطفال را طی ۲۵ سال گذشته رقم خورد، تکرار کنیم.

وی افزود: البته با توجه به وجود بیماری‌ها در برخی کشورهای همسایه باید بدانیم که رصد و پایش مداوم بیماری‌ها بویژه بیماری‌های واگیردار امری ضروری است و از این رو جلسات مختلف با کشورهای عضو گروه پنج برقرار است؛ چنانچه اجلاس بعدی از شانزدهم تا بیستم اردیبهشت ماه در تهران برگزار می‌شود و بحث توانمندسازی مدیران ارشد این کشورها مدنظر ما است‌.

معاون بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: اگر بتوان نظام PHC را به کشورهای همسایه گسترش داد دیگر این مقدار از بیماری‌هایی همچون مالاریا آسیب پذیر نخواهیم بود. نزدیک به ۶۰ درصد موارد مالاریا در کشور وارداتی است و اینها چالش‌هایی است که ایمونولوژی هم باید درباره آن فکر کند.

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های واگیردار مرز نمی‌شناسند، تصریح کرد: تجمعات انسانی هم می‌تواند به بروز این نوع بیماری‌ها دامن بزند. از طرفی با توسعه نامتوازن زندگی انسان‌ها، زندگی حیات وحش در تهدید است و بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مشکل آفرین شده است چنانچه جابه‌جایی انسانی، مبادله کالاها و... ایجاب می‌کند که به کنترل بیماری‌ها به شکل جهانی نگاه کنیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.