خیز اوکراین برای بازپس‌گیری ساحل شرقی دنیپرو

روز یکشنبه، روسیه ادعا کرد که نیروهایش در باخموت پیشروی کرده‌اند. اما یکی از فرماندهان ارشد اوکراینی گفت که نیروهایش خط مقدم شهر را نگه داشته‌اند. باخموت در طی ۱۴ ماه نبرد خونین کاملاً ویران شده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهایش دو بلوک غربی شهر را تصرف کرده و یگان‌های هوابردش از شمال و جنوب، پشتیبانی می‌کنند. روسیه باخموت را پله‌ای برای پیشروی بیشتر در شرق اوکراین می‌داند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که الکساندر سیرسکی، سرهنگ اوکراینی تصاویری را با عنوان «خط مقدم باخموت؛ دفاع ما ادامه دارد» در اپلیکیشن تلگرام به اشتراک گذاشت که نشان می‌داد با سه مرد یونیفرم‌پوش دیگر مشغول بررسی نقشه‌ای بودند. او نوشت: ما اغلب دشمن را غافلگیر کرده و به او ضربه می‌زنیم. دفاع از خطوط استراتژیک ادامه دارد.

یوگنی پریگوژین، رئیس نیروی نظامی خصوصی واگنر که رهبری محاصره باخموت را بر عهده دارد، مدعی است ۸۰ درصد شهر در کنترل اوست. کیف بارها ادعاهای عقب‌نشینی نیروهایش را رد کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین قول داد که به دفاع از شهر ادامه دهد.

زلنسکی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری العربیه گفت: امکان ندارد که از باخموت دست بکشیم؛ زیرا از دست‌دادن آن باعث گسترش جبهه نبرد شده و به نیروهای روسی و واگنر فرصت می‌دهد تا سرزمین‌های بیشتری را تصرف کنند.

همچنین روز یکشنبه، گماشته مسکو برای مدیریت منطقه خرسون جنوبی اوکراین، گزارش یک اندیشکده آمریکایی مبنی بر موضع‌گیری نیروهای اوکراینی در ساحل شرقی رودخانه دنیپرو را تکذیب کرد.

ولادیمیر سالدو در کانال تلگرامی خود نوشت: دشمن هیچ جایی در ساحل شرقی رودخانه دنیپرو ندارد. آن منطقه کاملاً در کنترل ارتش ما است.

مؤسسه مطالعات جنگ با استناد به وبلاگ‌نویس‌های نظامی روس که با نیروهای مسکو همکاری می‌کنند، گفت که اوکراین مواضعی را در کرانه شرقی ایجاد کرده است؛ هرچند هدف یا مقیاس آن‌ها مشخص نیست.

سال گذشته، روسیه در جریان یک سری عقب‌نشینی، نیروهای خود را از کرانه غربی دنپیرو خارج کرد که به نفع اوکراین قلمداد شد.

ناتالیا هومنیوک، سخنگوی فرماندهی جبهه جنوب اوکراین این گزارش را نه تأیید و نه تکذیب کرد و به تلویزیون اوکراین گفت که بمباران سنگینی در انتظار مناطق اطراف شهرهای خرسون و بریسلاو در ساحل غربی است.وی گفت: در واکنش به چنین اطلاعاتی، حملات دشمن در سمت دیگر رودخانه به میزان قابل‌توجهی تشدید شده است.

وی افزود که غیرنظامیان زخمی شده و حدود ۳۰ ساختمان از جمله یک مدرسه ویران شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.