جنگ اوکراین به درگیری ایران و اسرائیل منجر می‌شود؟

به نوشته یکی از اسناد محرمانه فاش‌شده از پنتاگون، جنگ روسیه در اوکراین و منازعات ایران و اسرائیل بر یکدیگر اثر گذاشته و تشدید تنش در هر کدام، وضعیت دیگری را پیچیده‌تر می‌کند.

گزارش‌های اطلاعاتی محرمانه ایالات متحده که اخیراً فاش شده، حاکی از خطر فزاینده جنگ آمریکا با ایران و همچنین تلاش‌های آشکار اسرائیل برای ورود مستقیم ایالات متحده در عملیات‌هایی علیه منافع منطقه‌ای ایران است. این اسناد حساسیت وضعیت ژئوپلیتیک و تأثیر تنش‌های روسیه و اسرائیل بر تشدید جنگ اوکراین را افشا می‌سازد.

طبق گزارش‌ها، این مجموعه اسناد محرمانه در انجمن آنلاین یک بازی ویدئویی به اشتراک گذاشته شده است. روز پنجشنبه، پلیس یک پرسنل ۲۱ساله گارد ملی نیروی هوایی آمریکا، به نام «جک تکسیرا» را به ظن دست‌داشتن در این قضیه دستگیر کرد.

یک سند فوق‌محرمانه توجیهی به تاریخ ۲۸ فوریه که توسط آژانس اطلاعات دفاعی تهیه شده بود، جزئیات چهار سناریوی احتمالی کمک نظامی اسرائیل به اوکراین را برمی‌شمارد. واشنگتن به دنبال کشاندن اسرائیل به قائله اوکراین بوده، اما اسرائیل که روابط خوبی با روسیه دارد، از انجام آن خودداری کرده است.

پایگاه اینترسپت گزارش داد که بر اساس یکی از سناریوهای احتمالی، از آنجایی که روسیه به تهران اجازه داده که تسلیحات پیشرفته ایرانی را به سوریه بفرستد، اسرائیل نیز می‌تواند در ازای کمک نظامی به اوکراین، از حمایت گسترده آمریکا در فعالیت‌های ضدایرانی خود بهره‌مند شود.

همچنین در این سند با ارائه «پیش‌زمینه» این سناریو که ظاهراً به شرایط فعلی اشاره می‌کند، آمده است: رهبران نظامی اسرائیل از افزایش ریسک‌پذیری برای مقابله با ایران، از جمله عملیات‌های مشترک، حمایت می‌کنند.

با افزایش تنش‌ها در منطقه، آمریکا و اسرائیل رزمایش‌های نظامی بزرگی برگزار کرده‌اند. در ژانویه امسال، ایالات متحده و اسرائیل بزرگ‌ترین مانور نظامی مشترک خود در تاریخ را انجام دادند. رزمایشی که بنا به گزارش‌ها، حملات هوایی به سایت‌های هسته‌ای ایران را شبیه‌سازی می‌کرد.

سناریوی محتمل دیگر این است که روسیه در اثر حمله‌های اسرائیل در سوریه متحمل تلفات شده و در نتیجه، مستقیماً هواپیماهای اسرائیلی را با کمک ایران هدف قرار می‌دهد. همچنین به نوشته این سند، اسرائیل مرتباً برای انجام حملاتی علیه منافع ایران در سوریه، از آمریکا درخواست کمک داشته است.

در همین سند فهرستی از تسلیحات اسرائیلی، ازجمله موشک‌های زمین‌به‌هوا و سیستم‌های ضدتانک ساخت اسرائیل، ذکر شده که ممکن است برای کیف ارسال شود. ممکن است چنین کمک‌های کُشنده‌ای تحت فشار فزاینده ایالات متحده یا تضعیف روابط اسرائیل با روسیه انجام گیرد.

در سال‌های اخیر و پس از خروج دونالد ترامپ از برجام و شکست جو بایدن در احیای آن، ایالات متحده رویکرد خصمانه‌ای را در قبال ایران پیش گرفته است که توسط برخی شخصیت‌های سیاسی اسرائیل از جمله بنیامین نتانیاهو، حمایت می‌شود. موضع علنی ضدبرجامی نتانیاهو یکی از پایه‌های کمپین انتخاباتی نتانیاهو بود. او سال‌ها در تلاش است که آمریکا را به اخذ موضع سخت‌تری در قبال ایران راضی کند.

تصمیم‌گیری‌های کلیدی نظامی دولت ترامپ و بایدن با هم مرتبط‌اند؛ بنابراین از بسیاری جهات، زمینه درگیری با ایران قبلاً به وجود آمده و ظاهراً تدابیر بیشتری نیز در راه است. در ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ و درست چند روز قبل از مراسم تحلیف بایدن، ترامپ دستور داد که اسرائیل از فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا به منطقه فرماندهی مرکزی خاورمیانه منتقل شود که در نتیجه، مقدمات انجام عملیات مشترک علیه ایران مهیا شد. بایدن نیز این دستور را لغو نکرد.

همان‌طور که پایگاه اینترسپت نیز گزارش داد، در سال مالی ۲۰۱۹، پنتاگون یک طرح اضطراری برای جنگ با ایران تهیه کرده بود.

افشای اسناد پنتاگون در زمانی اتفاق افتاد که جنگ اوکراین و تنش‌های جاری خاورمیانه ارتباط بیشتری با هم پیدا کرده‌اند. از طرفی، ایران فناوری پهپادهای انتحاری روسیه را تأمین کرده و از آن طرف نیز، رسانه‌های حکومتی ایران گزارش دادند که تهران برای خرید جت‌های جنگی پیشرفته روسی، قراردادی را با مسکو امضا کرده است.

از زمان آغاز جنگ اوکراین، اسرائیل از دخالت مستقیم علیه روسیه پرهیز کرده است. اسرائیل به دنبال حفظ کانال‌های ارتباطی با نیروهای روس مستقر در سوریه است که هنگام انجام حملاتی علیه اهداف ایرانی در سوریه، آن‌ها را در جریان قرار دهد. اسرائیل همچنین از حضور روسیه در آنجا به عنوان سنگری در برابر نفوذ ایران استفاده می‌کند. طبق این اسناد، با نزدیک‌تر شدن روابط ایران و روسیه در خلال جنگ اوکراین، تعامل مسکو و تل‌آویو تحت فشار قرار گرفته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.